System uzdatniania jest jednym z podstawowych elementów systemu sprężonego powietrza. Oprócz filtrów czy osuszaczy składa się na niego także separator kondensatu. Sprawdź, czy wykorzystywany w Twojej firmie kompresor musi posiadać takie urządzenie.
Separator olej-woda – do czego służy
W trakcie sprężania powietrza w kompresorach olejowych powstaje kondensat, który jest mieszaniną wody i oleju w proporcjach od 500 do 5000 mg oleju na 1 litr kondensatu. Taka mieszanka, zgodnie z polskimi przepisami związanymi z ochroną środowiska, nie może być usuwana bezpośrednio do kanalizacji. Kondensat o takim składzie musi podlegać uzdatnieniu, aby być odprowadzony do ścieków lub należy go oddać do utylizacji specjalistycznym firmom. Ta druga możliwość jest jednak kosztowna, dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zastosowanie separatorów kondensatu. Warto dodać, że wraz z zastosowaniem osuszaczy chłodniczych objętość kondensatu wzrasta. To powoduje, że wysoko uzasadnionym jest stosowanie w systemach z takim rodzajem osuszaczy właśnie separatorów kondensatu, co pozwala zminimalizować wysokie koszty utylizacji mieszaniny w specjalistycznych firmach.
Separator olej-woda przeznaczony jest do rozdzielania kondensatu na dwie frakcje – to jest na wodę i olej. Kluczowe znaczenie ma stopień uzdatniania kondensatu do poziomu umożliwiającego odprowadzenie do kanalizacji. W Polsce obecnie dopuszczalna ilość węglowodorów ropopochodnych w mieszaninach odprowadzanych do ścieków nie może przekraczać 15 mg/l.
Zalety korzystania z separatorów olej-woda
Ten rodzaj urządzeń stanowi jeden z podstawowych elementów związanych z procesem oczyszczania sprężonego powietrza. Wraz z filtrami i osuszaczami zapewnia otrzymanie powietrza o oczekiwanej klasie czystości. To z kolei przekłada się na uzyskanie produktu końcowego o wymaganej jakości z zachowaniem warunków ochrony środowiska.
Na co zwrócić uwagę kupując separator kondensatu
Urządzenie przeznaczone do oddzielania wody od oleju jest wyposażone w system filtrów, które należy systematycznie wymieniać dla zachowania właściwości urządzenia. Dlatego też istotnym czynnikiem przy wyborze separatora jest zarówno jego skuteczność, jak i łatwa wymiana elementów eksploatacyjnych. Zwrócić uwagę również należy na powierzchnię, którą zajmować będzie urządzenie – ma to znaczenie szczególnie w przypadku sprężarkowni o ograniczonych wymiarach. W związku z tym, że separator będzie wymagał systematycznej konserwacji warto zwrócić uwagę na procedury konserwacji i łatwy montaż urządzenia. Istotna będzie także możliwość wykonania pomiaru dla wartości ppm.
O czym trzeba pamiętać stosując separatory woda-olej?
Wydajność separatora kondensatu, podobnie jak działanie innych elementów uzdatniania, należy systematycznie sprawdzać. Dlatego też zaleca się systematyczne wykonywanie testów jakości wody oddawanej do ścieków, co pozwala kontrolować poziom zanieczyszczenia. W przypadku przekroczenia norm należy wymienić wkłady separatora.
W ofercie rynkowej można znaleźć separatory wodno-olejowe przeznaczone do obsługi sprężarek wykorzystujących zarówno oleje mineralne, jak i syntetyczne oraz separatory do obsługi wysoko zemulgowanych kondensatów ze sprężarek tłokowych.
Wybór separatora woda-olej musi być dostosowany zarówno do rodzaju sprężarki, jak i oleju, który jest stosowany w układzie. Warto przed zakupem zwrócić się o pomoc do profesjonalnych firm specjalizujących się w sprzedaży i serwisie kompresorów, które pomogą wybrać model urządzenia dostosowany do potrzeb i wymagań zastosowanych w zakładzie urządzeń pneumatycznych.
żródło: almig.pl – wynajem sprężarek