Transport kolejowy z Chin — czy warto z niego korzystać?

Total
0
Shares

Polscy przedsiębiorcy powszechnie korzystają z importu towarów z Chin. W dobie kryzysu na Morzu Czerwonym i wydłużenia czasu przewozu ładunków drogą morską szukają alternatyw, które pozwolą na sprawny transport z ChRL. Jedną z nich jest fracht kolejowy. Czy opłaca się korzystać z transportu kolejowego z Chin? 

Na czym polega transport kolejowy z Chin?

Transport kolejowy z Chin to system międzynarodowych połączeń kolejowych, który łączy Chiny z Europą, Afryką i innymi regionami. Głównym elementem tego systemu jest tak zwany Nowy Jedwabny Szlak, który odwołuje się do historycznego szlaku handlowego, łączącego Europę i Azję. W ramach Nowego Jedwabnego Szlaku funkcjonuje kilka tras kolejowych, łączących Chiny z różnymi regionami świata. Do Polski dochodzą 2 odnogi szlaku trasa północna i południowa. Trasa północna biegnie z chińskich miast, takich jak Xi’an czy Zhengzhou, poprzez Rosję, Białoruś i Polskę, docierając do krajów europejskich, natomiast trasa południowa przechodzi przez Kazachstan, Rosję, Białoruś i Polskę, docierając do krajów Europy Środkowej. 

Przewóz ładunków Nowym Jedwabnym Szlakiem z terminali chińskich do polskich Małaszewicz zlokalizowanych przy granicy z Białorusią trwa zazwyczaj od 9 do 14 dni. W ramach frachtu kolejowego realizowanego na tej trasie realizowane są zarówno transporty drobnicowe, jak i całokontenerowe.

Transport kolejowy Nowym Jedwabnym Szlakiem zapewnia duży przepływ towarów. Ten sposób transportu jest doskonale zorganizowany — pociągi poruszają się zgodnie z ustalonym rozkładem jazdy w liczbie kilkudziesięciu tygodniowo. To pozwala na przewóz dużych partii towarów, dzięki czemu z tej opcji z powodzeniem korzystają zarówno duzi, jak i średni czy mali przedsiębiorcy. 

Co przewożą pociągi na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku? Wśród najpopularniejszych ładunków znajdują się elektronika, odzież, produkty chemiczne, a także żywność i inne produkty konsumenckie. Warto dodać, że wraz ze skróceniem przewozu, jego konkurencyjną ceną w stosunku do transportu morskiego i lotniczego oraz możliwości stosowania kontenerów zapewniających odpowiednie warunki termiczne (np. chłodnie) znacząco zwiększył się import z Chin do Polski artykułów spożywczych. 

Zaletą frachtu kolejowego realizowanego na Nowym Jedwabnym Szlaku jest bezpieczeństwo i przewidywalność przewozu. Ekspresowe pociągi towarowe są stale monitorowane, co zapobiega kradzieżom czy uszkodzeniom ładunku, a stale dopływająca informacja na temat lokalizacji składu pozwala na precyzyjne określenie czasu dostawy ładunku. 

Zalety transportu kolejowego z Chin

Transport kolejowy z Chin cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze względu na szereg zalet, które przynoszą korzyści zarówno producentom, jak i przedsiębiorcom z branży handlowej. Transport kolejowy z Chin do Europy jest znacznie szybszy niż transport morski, co jest korzystne dla ładunków wymagających szybkiej dostawy. Trasa kolejowa może skrócić czas transportu w porównaniu z tradycyjnymi trasami morskimi nawet o 2 – 3 razy. To pozwala na lepszą logistykę dostaw, gromadzenie mniejszej ilości zapasów a tym samym ograniczenie przestrzeni magazynowej. Jednocześnie zapewnia szybszy obrót towarów i gotówki.

Transport kolejowy realizowany na Nowym Jedwabnym Szlaku to także wyższa stabilność, przewidywalność i pewność. W porównaniu z transportem morskim, transport kolejowy jest mniej podatny na wpływy pogody, takie jak burze czy niekorzystne warunki morskie, co przyczynia się do większej stabilności i pewności dostaw. Jednocześnie ekspresowe pociągi towarowe pozwalają na śledzenie ładunku. Zastosowano w nich nowoczesne technologie, w tym systemy monitorowania i śledzenia, które umożliwiają łatwe monitorowanie położenia i statusu ładunku w czasie rzeczywistym. W rezultacie klienci doceniają większą przejrzystość łańcucha dostaw.

Transport kolejowy realizowany na Nowym Jedwabnym Szlaku jest elastyczny pod względem wyboru tras, co pozwala na dostosowanie się do zmiennych warunków rynkowych. Daje to także możliwość wyboru alternatywnej trasy w przypadku ewentualnych problemów podczas przewozu.

Zasadniczą zaletą ekspresowych pociągów towarowych przewożących ładunki z Chin jest zoptymalizowany koszt transportu. Transport kolejowy oferuje relatywnie niższe koszty w porównaniu z transportem lotniczym, co jest korzystne dla firm dążących do zminimalizowania kosztów logistycznych przy jednoczesnym zapewnieniu szybkości dostaw. Jednocześnie jest on zazwyczaj tylko nieznacznie droższy, niż transport morski. Co więcej, w przypadku przewozów drobnicowych koszt ten często jest niższy, niż w przypadku frachtu morskiego. 

Przy transporcie kolejowym z Chin przedsiębiorcy zazwyczaj korzystają z usług operatorów logistycznych. W takim wypadku firmy spedycyjne  zapewniają często dodatkowe usługi obejmujące przeładunki, procedury celne, składowanie, monitorowanie i dostawę “od drzwi do drzwi”, co sprawia, że proces jest bardziej efektywny.

Te zalety sprawiają, że transport kolejowy z Chin staje się atrakcyjną opcją dla wielu firm, szczególnie tych zaangażowanych w międzynarodowy handel, gdzie szybkość dostaw i efektywność kosztowa są kluczowe.

źródło: Symlog spedycja międzynarodowa

Przeczytaj również