Jak powinien wyglądać ubiór dla osoby zmarłej?

Total
0
Shares

Wybór ubioru dla zmarłej osoby to niezwykle trudny moment dla pogrążonej w żałobie rodziny, zwłaszcza gdy śmierć przychodzi niespodziewanie. W co ubrać zmarłą kobietę, a w co zmarłego mężczyznę? Czym kierować się przy wyborze pośmiertnej garderoby?

Ubiór dla zmarłej osoby – jak powinien wyglądać?

 Przyjmuje się, że ubiór osoby zmarłej powinien być elegancki i utrzymany w stonowanych barwach. Niekoniecznie jednak musi być to kolor czarny. Równie dobrze sprawdzi się grafit, antracyt, granat, butelkowa zieleń, a nawet burgund. Jeśli jednak wiesz, że taki strój nie do końca odpowiadałby zmarłemu, możesz odstąpić od utartych norm.

Kolorowa apaszka, buty na obcasie czy też marynarka w fantazyjny wzór? Chociaż nie są to typowe elementy stroju do pochówku i mogą wydawać się nie do końca odpowiednie, pamiętaj, że liczy się to, co sam zmarły wybrałby dla siebie, a nie konwenanse. Dlatego nie bój się sięgnąć po jego ulubione części garderoby. W ten sposób oddasz hołd nieżyjącej osobie.

Niektóre osoby jeszcze za życia przygotowują swoją pośmiertną garderobę. Należy uszanować wolę zmarłego, nawet jeśli nie do końca się z nią zgadzasz. Jeśli członek rodziny nie pozostawił żadnej wskazówki, zdaj się na własny gust i intuicję.

Jakie ubranie dla zmarłej kobiety?

 Zmarłe kobiety najczęściej ubiera się w garsonkę. Dwuczęściowy zestaw składający się z żakietu i spódnicy uzupełnia się elegancką bluzką. Nie jest to jednak jedyna słuszna opcja. Wśród innych propozycji, które cieszą się uznaniem wśród rodzin zmarłych kobiet, wymienia się takie elementy garderoby jak:

  • sukienka z marynarką,
  • damski garnitur,
  • tunika,
  • kombinezon.

To eleganckie stroje, których rozmiar, krój i kolorystykę można z łatwością dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Kupując strój dla zmarłej kobiety, nie musisz wybierać jedynie ze stonowanej palety kolorów. Jeśli tego życzyłaby sobie zmarła, postaw na bardziej fantazyjne barwy.

Jakie ubranie dla zmarłego mężczyzny?

 Zmarłych mężczyzn najczęściej ubiera się w garnitur. To uniwersalny, a zarazem elegancki strój, w którym zmarły wygląda czcigodnie. Wbrew jednak pozorom marynarka i spodnie nie muszą pochodzić z jednego kompletu. Spójność stylistyczna nie jest wymagana. Wystarczy, że będą to ubrania odświętne, schludne i w dobrym guście.

Jeśli chodzi o kolorystykę stroju, dominuje czerń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać inny kolor. Odpowiednie będą wszystkie wspomniane wyżej barwy: grafit, antracyt, butelkowa zieleń, a nawet burgund. Jeśli zmarły za życia ubierał się w jasne kolory, można sięgnąć po beżowy garnitur.

Pod marynarkę zwykle ubiera się białą lub czarną koszulę wizytową, bez wzorów. Oczywiście, tak jak w przypadku garnituru możesz zdecydować się na inne kolory – grafit, granat czy też butelkową zieleń.

Jakie ubranie dla zmarłego dziecka?

 Dzieci i osoby młode, które zmarły, zanim osiągnęły dojrzałość, chowa się w bieli. To kolor symbolizujący niewinność. W przypadku chłopców najczęściej jest to biały garnitur, a w przypadku dziewczynek – długa sukienka.

Czy zakład pogrzebowy może wybrać ubranie dla zmarłej osoby?

 Tak, coraz więcej zakładów pogrzebowych zajmuje się wyborem i zakupem stroju dla zmarłej osoby. Pogrążeni w żałobie bliscy nie zawsze mają czas i siły, by szukać odpowiednich ubrań. Dlatego pracownicy domów pogrzebowych ich w tym wyręczają. Wystarczy wyrazić taką chęć przy rozmowie o stroju dla zmarłego.

Ubiór osoby zmarłej ma dla bliskich szczególne znaczenie. Zwłaszcza jeśli ceremonia pogrzebowa ma odbywać się przy otwartej trumnie, może zależeć Ci na tym, aby strój dobrze leżał i atrakcyjnie wyglądał. Przy jego wyborze nie musisz kierować się jednak wyłącznie tym, co wypada.

Zastanów się, jak bliska osoba ubierała się na ważne uroczystości. Czy preferowała eleganckie stroje, czy może casualowe? Czy wolała stonowane barwy? Czy raczej żywe? Po namyśle na pewno uda Ci się wybrać odpowiedni strój. O resztę zadba zakład pogrzebowy, który ubierze zmarłego i odpowiednio ułoży ciało w trumnie.

Przeczytaj również