Organizujesz imprezę firmową i chcesz zamówić catering, jednak obawiasz się marnotrawstwa żywności? Catering zero waste to odpowiedź na Twoje potrzeby. Sprawdź, na czym on polega, i poznaj skuteczne sposoby na niemarnowanie żywności podczas imprez firmowych.
Catering zero waste – co to? Na czym polega?
Skala marnotrawstwa żywności jest zatrważająca. Średnio co trzeci artykuł spożywczy trafia do kosza na śmieci, a następnie dołącza do ton jedzenia, które każdego roku lądują na wysypiskach. Przyczynia się to do degradacji środowiska. Marnotrawstwo żywności odpowiada bowiem za 10 proc. emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Niemal dwukrotnie mniej CO2 emitują wszystkie samochody spalinowe poruszające się po Europie i USA.
Odpowiedzialność marnotrawstwo jedzenia spoczywa na każdym z nas. Nie dziwi zatem popularność inicjatyw zero waste, które inspirują do mądrego gospodarowania artykułami spożywczymi. Nie inaczej jest w przypadku cateringu zero waste, który promuje proekologiczną postawę polegającą na maksymalnym wykorzystaniu zakupionych produktów i ich niemarnowaniu.
Chociaż już wcześniej wiele firm cateringowych działało w myśl zasad zero waste, gdyż pozwalało to ograniczyć koszty prowadzenia działalności, dopiero od niedawna klienci wykazują większe zainteresowanie tym, jaki wpływ na środowisko naturalne ma sposób przygotowania potraw. Znalazło to odzwierciedlenie w ofertach firm cateringowych, w których coraz częściej można zobaczyć zwroty zero waste.
Zero waste na imprezie firmowej – jak nie marnować żywności? Praktyczne wskazówki
Wbrew pozorom catering zero waste nie jest zarezerwowany wyłącznie dla klientów indywidualnych, ale również biznesowych, którzy co do zasady składają większe zamówienia. Jeśli organizujesz imprezę firmową, również możesz przyczynić się do ograniczenia marnowania żywności. Oto sprawdzone patenty, które Ci to umożliwią.
- Precyzyjne określ potrzeby. Podstawą cateringu zero waste jest zrównoważone korzystanie z zasobów. Nie jest to możliwe bez precyzyjnego określenia potrzeb zleceniodawcy. Dlatego zanim złożysz zamówienie, dobrze zastanów się, ile realnie osób weźmie udział w imprezie firmowej, a także oszacuj przewidywany czas jej trwania. Na podstawie tych informacji firma cateringowa określi, jaka ilość jedzenia będzie wystarczająca.
- Postaw na finger food. Małe porcje jedzenia, które można wziąć w dłonie i zjeść na raz, robią obecnie furorę. Nie tylko cieszą podniebienie i oko, ale również są zero waste. Dzięki nim goście mają szansę nasycić się i spróbować różnorodnych smaków bez konieczności nakładania dużych porcji, które często pozostają niedojedzone.
- Użyj małych talerzy. Wielkość talerzy ma wpływ na to, jak duże porcje jedzenia będą nakładać uczestnicy imprezy. Dlatego catering zero waste zakłada użycie mniejszych naczyń. Zapobiegają one nakładaniu zbyt obfitych porcji, które następnie lądują w koszu. Jeśli zaproszeni goście będą głodni, po prostu nałożą sobie dokładkę.
- Zostaw uczestnikom imprezy dyskretną wiadomość. Krótka notka typu „Chroń środowisko. Nałóż tyle, ile zjesz” skłoni gości do uważności. Nie powinna też zostać odebrana jako nietakt.
- Pakuj jedzenie na wynos. Umów się z uczestnikami imprezy firmowej, że przekażesz im niezjedzone potrawy. Zadbaj o wystarczającą ilość opakowań na wynos, najlepiej biodegradowalnych.
- Przekaż niezjedzone potrawy do jadłodzielni. To specjalne punkty, które znajdują się w wielu miejscach w Polsce i do których można nieodpłatnie przekazać żywność. Pamiętaj, potrawy muszą być szczelnie zamknięte i opisane (wraz z datą, kiedy zostały przygotowane).
Catering zero waste zyskuje na popularności. Jest korzystny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również firmowego budżetu. Bazuje bowiem na precyzyjnych ustaleniach, co już na wstępie pozwala ograniczyć ilość jedzenia. Przekłada się to na jego niższy koszt. Wybór cateringu zero waste stanowi również potwierdzenie, że firma ma na względzie palące kwestie społeczne, co korzystnie wpływa na jej wizerunek.