pogrzeb-urna-warszawa

Pochówek osoby zarażonej COVID-19

Total
0
Shares

Osoby, które zmarły na skutek zakażenia COVID-19 nie są traktowany jako te zakażone chorobami zakaźnymi. Oznacza to, że nie ma żadnych szczególnych zasad dokonywania pochówku, które obowiązywałyby w wyżej wymienionym przypadku. Warto pamiętać, że choroby wpisane do rejestru zakaźnych. Nakładają na zakłady pogrzebowe przymus pochówku w ciągu 24 godzin z uwzględnieniem specjalnych procedur.

Procedury pochówku w dobie koronawirusa

Trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa wiąże się z podwyższonym wskaźnikiem zachorowań i śmiertelności. W przypadku, gdy osoba zmarła uzyskała pozytywny wynik testu na COVID-19, nie jest traktowana jako zagrożenie, dlatego też jej pochówek odbywa się bez potrzeby stosowania się do specjalnych procedur, które mają miejsce w przypadku osób zakażonych chorobami wpisanymi do rejestru chorób zakaźnych.

Osoby, które zmarły w wyniku powikłań po zakażeniu koronawirusem nie są uznawane za źródło potencjalnego zakażenia. Rządowe obostrzenia i restrykcje dotyczące organizacji pogrzebów w dobie koronawirusa nie wymagają pochówku zmarłego w ciągu 24 godzin. COVID-19 nie został wciągnięty na listę chorób zakaźnych znajdujących się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Zasady pochówku osób zmarłych na COVID-19 są analogicznie, jak w przypadku postępowania ze zwłokami ludzkimi osób nie zakażonych. Jedyną regulacją, jaka pojawiła się w tej kwestii, jest ustalona delegacja ustawowa, która reguluje sposób postępowania ze zwłokami i szczątkami osób zakażonych koronawirusem, a także warunki ich ekshumacji i przewozu.

Postępowanie z ciałem osoby zmarłej zakażonej COVID-19

Nie ma obowiązku organizowania pochówku w ciągu 24 godzin od śmierci osoby zakażonej koronawirusem. Jednak zasady bezpieczeństwa obowiązują w trakcie transportowania ciała osoby zmarłej, a także procedur związanych z eksploatacją jej szczątków. W ustawie covidowej znalazł się zapis w kwestii zwalczania koronawirusa. Dotyczy postępowania z ciałem osoby zmarłej zakażonej COVID-19.

W tym przypadku stosuje się przepisy dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z przygotowaniem ciała do pochówku. Chodzi tutaj o zastosowanie standardowych środków ochrony i niedopuszczenie do kontaktu z płynami ustrojowymi osoby zmarłej, która została zakażona koronawirusem. W ramach Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6 kwietnia 2020 roku w sprawie chorób zakaźnych nie ma obowiązku przymusowej izolacji ciała osoby zmarłej na COVID-19 lub szczególnego nadzoru epidemiologicznego.

Spopielenie osoby zmarłej zakażonej koronawirusem SARS-CoV-2

W przypadku, gdy osoba zakażona koronawirusem posiada także inne choroby zakaźne, stanowi bezpośrednie zagrożenie epidemiologiczne, dlatego też scenariusz postępowania ze zwłokami wymaga zastosowania specjalnie dobranych procedur. Jeśli osoba zmarła posiada chorobę zakaźną wpisaną na wspomnianą wyżej listę, jej ciało trafia ze szpitala prosto na cmentarz. Nie jest ono przewożone do zakładu pogrzebowego ani przygotowywane do ceremonii pogrzebowej. Ta sama procedura dotyczy kremacji zwłok osób zakażonych chorobami zakaźnymi.

Zgon będący wynikiem zakażenia koronawirusem nie wymaga zastosowania specjalnych procedur również w kwestii kremacji ciała osoby zmarłej. Oznacza to, że zwłoki mogą być przewiezione do zakładu pogrzebowego, jak również przygotowane do spopielenia. W tym przypadku nie obowiązują także specjalne obostrzenia zakazujące uczestniczenia w pochówku członków rodziny bądź najbliższych krewnych osoby zmarłej na COVID-19.

Śmierć będąca wynikiem choroby zakaźnej, jak również skażenia radioaktywnego wymaga zastosowania odpowiednik procedur. W przypadku zakażenia koronawirusem nie ma obowiązku wprowadzania dodatkowych zabezpieczeń, ponieważ spopielenie zwłok w piecach krematoryjnych, gdzie temperatura osiąga nawet 950 stopni Celsjusza, całkowicie niweluje wirusa, jak również nie dopuszcza do jego rozprzestrzenienia się.

Pochówek osoby zakażonej koronawirusem nie różni się niczym od tradycyjnego pogrzebu. Do tej pory COVID-19 nie został wpisany na listę chorób zakaźnych, dlatego też nie ma potrzeby stosowania specjalnych procedur mających na celu uniknięcie skażenia epidemiologicznego.

źródło: elizjum-warszawa.pl – trumny

Przeczytaj również