Instalacje gazow medycznych

Instalacje gazów medycznych w szpitalu

Total
0
Shares

W szpitalu, w którym używa się gazów medycznych, musi być obecny odpowiedni system rurociągów, który spełnia wymagane normy, zarówno pod względem projektu, jak i samego wykonania. Instalacja ta musi też prawidłowo przejść wszystkie testy. Jest to o tyle ważne, że każdy błąd popełniony w którejkolwiek fazie powstawania systemu, może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne u pacjentów, a nawet doprowadzić do ich śmierci.

Jakie są zalety instalacji gazów medycznych?

Zalet takiego rozwiązania jest naprawdę sporo. Przede wszystkim wzrasta bezpieczeństwo pacjenta, który ma zapewniony stały dopływ gazów medycznych i możliwość ich użycia nawet w najbardziej kryzysowych i nieprzewidzianych sytuacjach. Patrząc na to z drugiej strony, rośnie komfort pracy personelu medycznego. Dzięki centralizacji systemu możliwe jest monitorowanie parametrów gazu, alarmowanie o błędach systemowych oraz używanie zasilania awaryjnego w momencie wystąpienia nagłych problemów technicznych. 

Gazy medyczne – przepisy:

Wszystkie wytyczne, które należy spełnić, by instalacja gazów medycznych była uznana za prawidłową, są zawarte w normie o systemach rurociągowych gazów medycznych: PN EN ISO 7396. Co więcej, jako państwo będące członkiem Unii Europejskiej, obowiązują nas też przepisy z dyrektywy 93/42/EWG dotyczącej wyrobów medycznych. Tak więc kontrola odbywa się zarówno na etapie projektu instalacji, jej wykonania, zamontowania, jak i po oddaniu do jej użytku, co zapewnia bezpieczeństwo we wszystkich tych aspektach. Instalacja gazów medycznych składa się z wielu części (odpowiadających m.in. za sprężanie gazów), a każda z nich podlega dokładnym wytycznym co do budowy i zasilania.

Co to jest tlen medyczny?

Tlen medyczny jest najbardziej potrzebnym gazem, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wykorzystywany u pacjentów z niewydolnością oddechową, u których wspomaga wentylację płuc. Skąd się bierze tlen medyczny w szpitalu? Jest jednym z gazów, które są dostarczane za pomocą instalacji medycznej. Tlen znajduje swoje zastosowanie podczas resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz w komorach hiperbarycznych, jest też gazem anestetycznym. Przewlekle stosowany u pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową, zwłóknienie, czy raka płuc.

Podtlenek azotu – instalacja:

Instalacja podtlenku azotu powinna być odpowiednio przystosowana do wyrzutu gazów poanestetycznych. Podtlenek azotu (znany jako gaz rozweselający) jest anastetykiem używanym podczas sedacji wziewnej razem z tlenem, w równych proporcjach. Są to gazy techniczne stosowane do znieczulenia ogólnego, mają też działanie przeciwbólowe. Zaletą podtlenku azotu jest to, że bardzo szybko usuwa się z organizmu.

Próżnia – definicja:

Próżnia w szpitalu najczęściej stosowana jest podczas wykonywania operacji. Jest to instalacja podciśnieniowa, w którą wyposażone są sale operacyjne. Umożliwia odsysanie nadmiaru płynów i krwi znajdujących się w polu operacyjnym. System ten musi być niezawodny, ze względu na to, że każda awaria może skutkować niepowodzeniem operacji.

Przeczytaj również