HDS niskopodwozia

Charakterystyka i zastosowanie usług transportu HDS

Total
0
Shares

Transport HDS jest czymś, o czym zazwyczaj nie słyszymy zbyt wiele dopóki nie będzie nam potrzebny. Najważniejszą cechą charakteryzującą transport tego typu jest zamontowany na samochodzie dźwig. Jednak do czego on służy? Co wyróżnia transport HDS spośród innych metod przewożenia ładunków? Jaka jest charakterystyka transportu HDS i kiedy znajdzie zastosowanie? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu.

Czym jest transport HDS?

Transport HDS to skrót dla hydraulicznego dźwigu samochodowego. Mianem tym określa się pojazdy, które na nadwoziu mają zamontowany dźwig hydrauliczny. Takie połączenie pozwala na łatwy załadunek, przewiezienie i późniejszy rozładunek nawet bardzo ciężkich, niewymiarowych i ponadgabarytowych ładunków. W zależności od typu pojazdu nośność transportu HDS to najczęściej od kilkuset kilogramów do kilku ton. Z kolei zasięg ramienia żurawia może sięgać nawet 12 metrów. Sprawia to, że samochody wyposażone w HDS z łatwością dostosują się do każdych warunków i umożliwią realizację nawet trudnych i skomplikowanych zleceń transportowych.

Co wyróżnia transport HDS wśród innych metod przewozu?

Samochody wyposażone w dźwigi hydrauliczne obsługujące transport HDS to maszyny do zadań specjalnych. Za ich pomocą można przewozić różnego rodzaju ładunki, których przewiezienie a w szczególności załadunek i rozładunek są kłopotliwe ze względu na ich duży ciężar. To, co wyróżnia transport typu HDS spośród innych usług transportowych, to bez wątpienia dźwig hydrauliczny i rozsuwane ramię żurawia, w zależności od modelu samochodu. Równie istotne jest także to po jakim gruncie może jeździć tego typu transport. Samochody do ruchu szosowego to oczywiście całkowita norma. Są to standardowe pojazdy ciężarowe dostosowane do wykonywania usług transportowych po drogach i utwardzonym podłożu. Jednak warto wiedzieć, że na tym nie kończą się możliwości pojazdów HDS. Samochody do tego typu transportów występują również w wariancie do realizacji transportu terenowego. Pojazdy te mają znacznie wyżej zawieszone podwozie i opony dostosowane do przejazdów po nieutwardzonym gruncie, często błotnistym a bywa, że nawet grząskim. Kolejnym rodzajem transportu HDS jest transport niskopodwoziowy. Jest to wariant w szczególności dedykowany do transportu maszyn i urządzeń budowlanych.

Kiedy skorzystać z usług transportu HDS?

Jak już wspomnieliśmy, transport HDS przydaje się do przewozu różnego rodzaju maszyn i urządzeń budowlanych. Jednak to nie jedyne opcje. Jest szereg sytuacji, branż i ładunków, w których przewóz za pomocą transportu HDS będzie najlepszym rozwiązaniem. Poleca się przewóz HDS przy transporcie materiałów budowlanych, stali, kostki brukowej, kręgów betonowych czy płyt kamiennych, specjalistycznych maszyn czy urządzeń, konstrukcji stalowych i konstrukcji drewnianych, kontenerów biurowych, sanitarnych i magazynowych, agregatów, materiałów sypkich, studni, szyn kolejowych i tramwajowych, stróżówek, kiosków, materiałów ogrodniczych, palet zarówno pustych, jak i z towarem, elementów więźby dachowej, okien i szkła. To bardzo szeroki zakres ładunków i duże możliwości wykorzystania transportu HDS.

Podstawową zasadą jest, że jeżeli ładunek jest zbyt ciężki lub jego gabaryty nie pozwalają na przewóz inną metodą, wtedy zawsze warto zastosować transport HDS. Oprócz tego w wielu sytuacjach HDS stanowi po prostu wygodniejsze wyjście dla przewozu wielu ładunków głównie ze względu na dźwig, który pomoże w bezpiecznym załadunku, a następnie wyładunku przewożonych produktów. Przydaje się również, gdy transport dotyczy dużych, nieporęcznych ładunków lub gdy przewożone elementy znajdują się w miejscach, do których dostęp jest mocno utrudniony. W takich sytuacjach stosuje się samochody HDS z żurawiem, który może dosięgnąć elementów oddalonych od samochodu nawet o 12 metrów i oddzielonych płotem, murem czy innymi przeszkodami. Transport HDS daje niebywałe możliwości transportu w zasadzie wszystkiego a odległości, na jakie mają być przewożone, nie stanowi żadnego ograniczenia.

Przeczytaj również