Budowa domu jednorodzinnego musi przebiegać zgodnie z góry ustalonymi etapami. Pierwszym z nich jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z uzyskaniem zgód budowlanych. Kolejnym jest odpowiednie przygotowanie terenu pod budowę. Jak przygotować teren pod budowę domu jednorodzinnego? O wszystkich podstawowych krokach dowiesz się z tego artykułu.
Krok 1 – wykonaj ogrodzenie terenu i wyznacz drogi na budowie
Zadaniem ogrodzenia terenu budowy jest wydzielanie przestrzeni oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na placu budowy. W ten sposób ograniczysz do minimum ryzyko wypadków związanych z prowadzeniem prac. Zgodnie z prawem budowlanym ogrodzenie powinno mieć wysokość co najmniej 1,5 m i być oddalone od wykopu nie mniej niż 1 m. Jeżeli nie ma możliwości postawienia takiego ogrodzenia, wystarczy, że oznaczysz teren tablicą ostrzegawczą.
Krok 2 – usuń krzewy i drzew
Działki budowlane często porośnięte są krzewami i drzewami, które utrudniają prowadzenie prac budowlanych. Musisz pamiętać, że usunięcie drzew może wiązać się z koniecznością uzyskania stosownego zezwolenia z urzędu gminy. Do skutecznego usunięcia krzewów i niewielkich drzew oraz korzeni i pni drzew dużych koniecznym może być wykorzystanie sprzętu budowlanego na przykład koperek lub koparko-ładowarek. Urządzenie te wyposażone powinny być w specjalny ząb zrywający, który pozwala na skutecznie wyrwanie korzeni oraz usunięcie z nich ziemi.
Krok 3 – wyrównaj teren pod budowę
Przygotowanie terenu pod budowę wymaga usunięcia darni. Oprócz zastosowania koparek lub koparko-ładowarek konieczne może być również wykorzystanie wywrotki, która będzie przeznaczona do wywozu nadmiarowej ziemi. Ten etap pozwala również na dokładne określenie nośności gruntu. Jeśli teren jest zbyt grząski, konieczne może okazać się również wykonanie utwardzenia terenu oraz naniesienie na niego kruszywa poprawiającego nośność.
Krok 4 – wyznacz miejsce na składowanie materiałów budowlanych
Prawo budowlane wymaga, aby materiały zgromadzone na placu budowy były odpowiednio zabezpieczone i nie stanowiły zagrożenia. Jednocześnie, dla zabezpieczenia swoich interesów, powinieneś zadbać o to, aby były one chronione przed działaniem czynników atmosferycznych. Dlatego też warto, aby materiały budowlane zgromadzone na budowie przechowywane były w szopie lub w wiacie. Sprawdzonym rozwiązaniem jest również składowanie takich materiałów w kontenerach. Stalowe zasobniki możesz z powodzeniem wypożyczyć w firmach specjalizujących się w wynajmie maszyn budowlanych.
Krok 5 – wykonaj wykopy pod fundamenty
Ostatnim etapem przygotowania terenu pod budowę jest odpowiednie wykopanie ziemi pod fundamenty. To ważny etap prac — błędy przy jego wykonaniu mogą mieć negatywny wpływ na zgodność budynku z projektem. Dlatego też do wykopów pod fundamenty warto zatrudnić doświadczoną firmę, która zapewni prawidłową realizację zadania. W celu przyspieszenia prac należy posiłkować się zastosowaniem koparek lub koparko-ładowarek.
Wypożycz maszyny budowlane i przyspiesz realizację budowy
Warto pamiętać, że wykorzystanie maszyn budowlanych znacząco skraca przygotowanie terenu pod budowę. Nie musisz robić wszystkich czynności ręcznie. Możesz wykorzystać do tego maszyny budowlane, które pożyczysz w firmach specjalizujących się w wynajmie maszyn budowlanych. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wraz z koparką czy ładowarką będziesz mógł skorzystać z usług doświadczonego operatora posiadającego wszystkie wymagane uprawnienia. To więcej, maszyny w takich firmach przechodzą systematyczne serwisy i przeglądy, więc masz pewność, że sprzęt będzie w stu procentach przygotowany do stawianych przed nim zadań. Doświadczony operator wesprze Cię także wartościową poradą, dzięki której nie popełnisz podstawowych błędów w przygotowaniu terenu pod budowę.