instalacja-gazu-podlaskie

Funkcje gazu propan – gdzie znajdzie zastosowanie w domu?

Total
0
Shares

Gaz propan jest powszechnie zachwalany ze względu na swoją niską cenę i wysoką wydajność a przy tym także brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jednak wielu inwestorów interesuje również wielofunkcyjność i wygoda użytkowania paliwa opałowego i nowej formy ogrzewania. Czy cechy te można przypisać gazowi propan? Jak najbardziej. Wyjaśnimy jakie są funkcje gazu i gdzie w domu może on znaleźć zastosowanie.

Ogrzewanie domu gazem propan

Gaz propan to przede wszystkim doskonały materiał opałowy. Jest wydajny i wysokokaloryczny, co oznacza, że ze spalania jego niedużej ilości otrzymamy sporo ciepła. Jednocześnie ogrzewanie propanem jest ekologiczne i wygodne.

Wykorzystanie płynnego gazu propan do ogrzewania domu to najczęściej spotykane przeznaczenie tego surowca. Może się na nie zdecydować każdy, kto dysponuje choćby niewielką działką, na której może posadowić zbiornik na gaz propan

Piece kondensacyjne spalające gaz są w pełni zautomatyzowane oraz wysokowydajne. Na to rozwiązanie grzewcze często decydują się nie tylko właściciele nowo powstających domów, ale również zamieszkujący starsze budynki, w których propan ma zastąpić dotychczasową metodę ogrzewania. Nie przysparza to inwestorowi zbyt wielu trudności.

Przejście na ogrzewanie propanem jest stosunkowo łatwe, jeżeli tylko w domu istnieje już instalacja gazowa. Do instalacji zostaje podłączony nowoczesny kocioł, a ten z kolei podłącza się do zbiornika na gaz zlokalizowanego na posesji. Ogrzewanie gazowe sprawdza się przy każdym typie kaloryferów, zarówno przy tradycyjnych naściennych grzejnikach, jak i przy ogrzewaniu podłogowym. Na tym jednak nie kończy się funkcjonalność propanu.

Gaz propan w kuchni

Choć mogłoby się wydawać, że w XXI wieku dostęp do gazu ziemnego z sieci powinien być standardem, to jednak wcale tak nie jest. Wciąż wiele domów musi radzić sobie bez przyłącza gazowego na swojej posesji. Na szczęście nowoczesne rozwiązania technologiczne stwarzają tu wiele alternatywnych możliwości. Jak więc przyrządzać posiłki bez gazu?

Najczęstszą alternatywą są kuchenki elektryczne czy zasilane prądem kuchenki indukcyjne. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne ze względu na dość wysokie koszty. Decydując się na gotowanie na płycie elektrycznej, rachunki za prąd szybują w górę. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie gazu propan.

Jeżeli mamy już nasz przydomowy zbiornik na gaz to wykonanie przyłącza w kuchni nie jest kłopotliwe. Dodatkowo nie musimy usilnie szukać specjalnej kuchenki gazowej, która poradzi sobie ze spalaniem propanu. Wystarczy zaopatrzyć się w najzwyklejszą kuchenkę gazową. Nie są one w żaden sposób ograniczone wyłącznie do spalania gazu ziemnego. Wybór gazu propan jako paliwa, które będzie służyło do gotowania pozwoli obniżyć koszty przyrządzania posiłków. To ogromna zaleta płynnego propanu i kolejna możliwość jego zastosowania.

Inne możliwości zastosowania gazu propan

Choć wydaje się rewelacyjną opcją, że możemy wykorzystać jedno paliwo zarówno do ogrzewania domu, jak i do przyrządzania posiłków, to jednak to nie wszystko. Gaz propan ma jeszcze coś w zanadrzu dla swoich użytkowników. Wspomnieliśmy już, że wciąż nie każde domostwo ma dostęp do gazu ziemnego z sieci i dlatego w wielu aspektach musi szukać innych rozwiązań na tym polu. Zalicza się do nich również ogrzewanie wody użytkowej.

Bez gazu jedyną możliwością są bojlery elektryczne. Są to duże zbiorniki, w których przy pomocy energii elektrycznej podgrzewana jest woda użytkowa. Rozwiązanie to ma jednak szereg wad. Bojery są dość duże i trzeba wygospodarować na nie sporo miejsca. Dodatkowo nie prezentują się zbyt atrakcyjnie na przykład w nowoczesnej łazience. Jednak co chyba najważniejsze – mają ograniczoną pojemność. Oznacza to, że gromadzą i podgrzewają konkretną ilość wody. Może ona zostać zużyta w dowolny sposób, na przykład do kąpieli. Jednak kiedy cała woda z bojlera zostanie wypuszczona z kranu, zaczyna lecieć zimna woda i jedynym sposobem na ponowne otrzymanie ciepłej wody jest odczekanie, aż kolejna porcja nagrzeje się w bojlerze. Jest to dalekie od ideału. A może być inaczej. Do podgrzewania wody użytkowej można użyć gazu propan. Gaz płynny zasili gazowy przepływowy podgrzewacz wody. Oznacza to, że woda będzie ogrzewana na bieżąco i nie zabraknie jej na przykład w trakcie kąpieli.

Gaz propan posiada wiele różnych funkcji i możliwości, nie trzeba ich ograniczać tylko do ogrzewania domu zimą. Warto wykorzystać potencjał drzemiący w tym paliwie.

Przeczytaj również
dom-mobilny

Tanie wakacje w domkach holenderskich

Wyjazdy wakacyjne (zwłaszcza całą rodziną) są w stanie pochłonąć znaczne środki finansowe. Nie zawsze przecież pojawia się okazja na atrakcyjną promocję czy też ofertę last minute. Gdy więc ceny okażą…
Czytaj więcej