Czy pleśń w domu jest groźna dla zdrowia i dlaczego?

Total
0
Shares

Wielu naukowców dostrzegło związek pomiędzy pleśnią obecną w domu lub mieszkaniu, a stanem zdrowia osób przebywających we wnętrzach zaatakowanych przez te mikroorganizmy. Powstawanie pleśni jest związane z zawilgoceniem powietrza. Należy mieć świadomość tego, że ten problem może pojawić się zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i starszego typu. Zjawisko to jest nie tylko nieestetyczne, ale również niebezpieczne dla zdrowia.

Pleśń – w jaki sposób wpływa na zdrowie człowieka?

Pleśń w domu lub mieszkaniu zazwyczaj pojawia się w łazience lub kuchni. Płaskie i sino czarne kropki można zauważyć na fugach, w okolicy okien, a także na sufitach czy na ścianach. Te niewielkie przebarwienia na początku nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Wiele osób traktuje je jako zwykłe zabrudzenia związane z nieprawidłowym czyszczeniem powierzchni płaskich. Wbrew powszechnie panującym opiniom, pleśń może uszkadzać tynk oraz drewniane powierzchnie. Jej usunięcie może być trudne, jeśli doprowadzi się do tego, że wykwity pleśniowe na ścianach zaczną się powiększać.

Należy mieć świadomość tego, że pleśń w domu lub mieszkaniu ma niekorzystny wpływ nie tylko na wygląd pomieszczeń, ale również na zdrowie osób przebywających w zaatakowanych nią wnętrzach. Według wielu osób zajmujących się zawodowo badaniem wpływu pleśni w pomieszczeniach mieszkalnych na zdrowie człowieka, tego typu wykwity są bardzo niebezpieczne dla małych dzieci, alergików i astmatyków. Ponadto, pleśń w mieszkaniu może doprowadzić także do pojawienia się uporczywego kaszlu i problemów z prawidłowym oddychaniem.

Problemy zdrowotne wynikające z obecności pleśni w domu lub mieszkaniu

Podstawowymi konsekwencjami przebywania w pomieszczeniach, gdzie pojawia się pleśń, są przede wszystkim odczuwalne przewlekłe bóle głowy, a także zesztywnienie mięśni i stawów. Ponadto mogą się pojawić również nawracające zapalenia zatok i różnego typu infekcje skórne. Pleśń, która atakuje ściany i sufit doprowadza do tego, że w pomieszczeniu zaczynają krążyć toksyny prowadzące do wielu bardzo poważnych dolegliwości zdrowotnych. W trakcie wielogodzinnego przebywania w zapleśniałym mieszkaniu może dojść do rozdrażnienia, osłabienia koncentracji, a także pojawienia się chronicznej bezsenności.

Pleśń w mieszkaniu ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie osób o uszkodzonym układzie immunologicznym. Mykotoksyny odpowiedzialne są za uszkodzenie układu nerwowego, a także zapalenie stawów, zesztywnienie kręgosłupa, jak i mrowienie kończyn i drętwienie ich, spowodowane zakażeniem organizmu. Obecność pleśni w domu lub mieszkaniu jest szczególnie niebezpieczna dla osób, które przebyły różne choroby o podłożu wirusowym, grzybiczym, a także bakteryjnym. Wówczas osłabiony organizm może być zaatakowany przez zarodniki pleśni, które przedostają się do krwiobiegu, powodując groźne infekcje, między innymi grzybicę kropidlakową.

Choroby wywołane przez pleśń obecną w domach i mieszkaniach

Do najpoważniejszych konsekwencji nieustannego przebywania w zapleśniałych pomieszczeniach należą choroby o podłożu nowotworowym. Udowodniono naukowo, że mykotoksyny są związkiem rakotwórczym. Przebywanie w zagrzybionych i zapleśniałych pomieszczeniach doprowadza do uszkodzenia układu oddechowego, a także zainfekowania układu krążenia przez mykotoksyny. Mogą one przedostać się do osłabionych narządów i powodować w nich różnego typu procesy zapalne, doprowadzające do uszkodzenia komórek. Wówczas grozi to powstaniem nieprawidłowych mutacji, co wiąże się z pojawieniem komórek rakowych.

Przebywanie w zapleśniałych pomieszczeniach powoduje także uszkodzenie nerek i wątroby, zaburzenia w wydzielaniu niektórych hormonów stabilizujących między innymi pracę tarczycy, a także niepłodność. Osoby, które przez wiele lat nie usuwają pleśni ze ścian, mogą cierpieć także na chroniczny kaszel przypominający ten, występujący u palaczy i osób nadużywających różnego typu wyrobów tytoniowych. Ściany pokryte pleśnią wydzielają także specyficzny zapach, który podrażnia błony śluzowe nosa i jamy ustnej.


Pleśń w domu lub mieszkaniu może być przyczyną wielu bardzo poważnych chorób. Dlatego też należy jak najszybciej pozbyć się tego problemu, aby uniknąć konsekwencji zdrowotnych.

źródło: OPTIMAL osuszanie mieszkań

Przeczytaj również
dom-mobilny

Tanie wakacje w domkach holenderskich

Wyjazdy wakacyjne (zwłaszcza całą rodziną) są w stanie pochłonąć znaczne środki finansowe. Nie zawsze przecież pojawia się okazja na atrakcyjną promocję czy też ofertę last minute. Gdy więc ceny okażą…
Czytaj więcej