Jednym z największych atutów instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość. Nie oznacza to jednak, że system nie wymaga żadnych zabiegów, czy to konserwacyjnych, czy to pielęgnacyjnych. Obsługa instalacji fotowoltaicznej nie jest uciążliwa. Warto ją jednak wykonywać systematycznie, co zapewni bezawaryjną pracę systemu. O jakich zabiegach należy pamiętać? Jak dbać o panele fotowoltaiczne?
Obsługa instalacji fotowoltaicznej – o czym pamiętać?
Regularna pielęgnacja instalacji fotowoltaicznej to klucz do jej prawidłowego i bezawaryjnego działania. Jednym z zabiegów, które należy wykonywać systematycznie, jest czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Dlaczego to tak ważna kwestia? Po pierwsze, nagromadzone zanieczyszczenia mogą zmniejszać wydajność systemu nawet o 10-15 proc.
Po drugie, brak regularnego czyszczenia zwiększa ryzyko wystąpienia uszkodzeń. Szczególnie niebezpieczne pod tym względem są ptasie odchody, a zimą także śnieg i lód. Co więc należy robić, by zachować panele fotowoltaiczne w odpowiednim stanie? Przede wszystkim systematycznie usuwać z ich powierzchni zabrudzenia.
Do najczęściej pojawiających się nieczystości zaliczyć można liście, kurz, piasek i wspomniane ptasie odchody. Gruntowne mycie paneli fotowoltaicznych pozwoli pozbyć się problemu. O czym warto pamiętać, wykonując ten zabieg?
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – najważniejsze zasady
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest skomplikowaną czynnością. Z powodzeniem więc można je przeprowadzić samodzielnie. Trzeba jednak zachować odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeśli fotowoltaika znajduje się na dachu. Upadek z wysokości może zakończyć się tragicznie. Równie dobrze mycie paneli fotowoltaicznych możesz więc zlecić specjalistom.
Zabieg gruntownego czyszczenia najlepiej wykonywać dwa razy do roku – na wiosnę, po ustaniu opadów śniegu oraz późną jesienią. Pozwoli to usunąć wszelkie zanieczyszczenia gromadzące się na instalacji w ciągu półrocza. Istotną kwestią jest również pora dnia. Panele fotowoltaiczne należy myć albo wczesnym rankiem, albo późnym popołudniem, kiedy nie są nagrzane. W przeciwnym razie może dojść do ich zniszczenia.
Równie ważny jest rodzaj zastosowanych środków czystości. Żeby fotowoltaika nie uległa zniszczeniu, należy użyć:
- specjalistycznych środków polecanych przez producenta paneli fotowoltaicznych,
- wody o miękkim odczynie,
- łagodnego roztworu wody z octem.
To, na jaki preparat czyszczący się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Jeśli zależy Ci na niskich kosztach, wybierz jedną z dwóch ostatnich opcji. Musisz również zadbać o odpowiednie akcesorium – delikatna, miękka szczotka lub gąbka to odpowiedni produkt. Używając jej, unikniesz zarysowań i smug. Niewskazane jest natomiast mycie myjką ciśnieniową.
Jak wygląda obsługa instalacji fotowoltaicznej? Nie tylko czyszczenie
Systematyczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych to nie wszystko. Fotowoltaika wymaga również regularnych inspekcji stanu technicznego. Pozwalają one potwierdzić prawidłowość działania poszczególnych podzespołów, a także zawczasu zidentyfikować zużywające się elementy i ewentualne usterki. Dzięki systematycznym przeglądom instalacja fotowoltaiczna jest w stanie utrzymać swoją niezawodność. Żeby uniknąć niespodzianek, zadanie to warto powierzyć fachowcom.
W ramach obsługi fotowoltaiki należy również usuwać z powierzchni paneli zalegający w okresie zimowym śnieg. Mokry, ciężki opad może bowiem uszkodzić system. W przypadku systemów na gruncie istotną kwestią jest regularne koszenie trawy wokół nich i pod nimi. Zapewni to optymalną cyrkulację powietrza, co z kolei pozytywnie wpływa na wydajność fotowoltaiki.
Jak widać, obsługa instalacji fotowoltaicznej nie jest wymagająca. Większość czynności można wykonać samodzielnie – oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Dzięki nim system będzie działał bez zarzutu, a także odznaczał się długą żywotnością. Jeśli natomiast cenisz sobie wygodę, zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne możesz powierzyć fachowcom.