Jakie dodatki paszowe stosować w żywieniu prosiąt i loch?

Jakie dodatki paszowe stosować w żywieniu prosiąt i loch?

Total
0
Shares

Dodatki paszowe dla prosiąt i loch są szeroko stosowane i mają na celu poprawę efektów produkcyjnych, zmniejszenie śmiertelności zwierząt, lepsze przyrosty masy ciała zwierząt przy wykorzystaniu takiej samej ilości paszy. Niektóre z dodatków paszowych mają za zadanie spełniać rolę antybiotyków, które zostały wycofane i muszą być czymś zastąpione dla uzyskania podobnych efektów hodowlanych. W tym wpisie omówimy niektóre dodatki do pasz stosowane w hodowli świń.

Olej sojowy jako dodatek do paszy

Dzięki dodatkom paszowym tłuszczowym pasza ma zwiększoną wartość energetyczną, dzięki czemu łatwiej jest zabezpieczyć zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia, a dodatkowo dostarczamy mu nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju prosiąt i loch. Niedobory kwasu linolowego i linolenowego doprowadzają do obniżonej odporności zwierząt na choroby, zmniejszonych przyrostów masy mięśniowej, a warto wiedzieć, że nie są one produkowane przez organizm zwierzęcia i muszą być dostarczone z zewnątrz.

Zobacz również:  Transport kolejowy z Chin — czy warto z niego korzystać?

Atutem oleju sojowego jako dodatku paszowego, oprócz dostarczenia NNKT i zwiększenia wartości energetycznej, jest także zwiększenie jej smakowitości przy jednoczesnym zmniejszeniu pylistości oraz to, że przeciwdziała on rozwarstwianiu się paszy. Aby olej sojowy jak najdłużej zachowywał swoje właściwości, nie spadała w nim ilość NNKT, nie zmniejszała się wartość energetyczna, należy dodawać do niego przeciwutleniacze, które chronią kwasy tłuszczowe i spowalniają procesy utleniania, jełczenia tłuszczu.

Jako dodatek do pasz stosuje się olej sojowy filtrowany, który jest wstępnie oczyszczony z  zanieczyszczeń poprzez filtrację, oraz olej sojowy odgumowany, który poddawany jest dodatkowemu procesowi usunięcia substancji koloidalnych, białek i fosfatydów.

Fosfor, niezbędny składnik w paszach zwierząt

Fosfor obok wapnia jest podstawowym składnikiem mineralnym, jaki jest niezbędny do prawidłowego wzrostu zwierzęcia. Tucznik o masie około 100 kg powinien zawierać go w ciele około 0,5 kg. Pierwiastek ten gromadzi się przede wszystkim w tkance kostnej w postaci soli wapniowych  i jest odpowiedzialny za ich mineralizację, a przez to zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości kośćca. Jest także bardzo ważny w procesach energetycznych organizmu zwierzęcia, czyli w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów. Niedobory tego pierwiastka to prosta droga od zaburzenia równowagi kwasowo zasadowej organizmu zwierzęcia, zaburzeń jego wzrostu i łamliwości kości.

Zobacz również:  Jak założyć firmę w Niemczech - Twój przewodnik po osiągnięciu sukcesu na prężnie rozwijającym się niemieckim rynku!

Pasze roślinne co prawda zawierają znaczne ilości fosforu, ale występuje on w nich w formie związków fitynowych, które są trudno trawione przez świnie. Szacuje się, że strawność fosforu w tego typu paszach, waha się w okolicach 10-40 procent. Trochę lepiej sprawa wygląda z paszami zwierzęcymi, z mączek rybnych, czy z dodatkiem drożdży pastewnych. Surowce te stanowią jednak najczęściej nikły procent paszy zwierząt, w związku z czym należy suplementować paszę świń fosforanem paszowym.

Dzięki zastosowaniu dodatku  fosforanu paszowego unikamy wystąpienia u świń poważnych chorób zarówno w okresie wzrostu jak i późniejszym. Dodatek ten pozwala na prawidłową budowę kośćca i zębów, sprawia, że zwierzęta rzadziej chorują. Fosforan jednowapniowy zapobiega powstawaniu krzywicy u świń oraz osteoporozy.

Podsumowanie

Dodatki do pasz świń są tematem szerokim i nie ograniczają się tylko do wymienionych powyżej dwóch pozycji. Niemniej te dwie są ważnym elementem, o który należy zadbać, aby stan zdrowia zwierząt utrzymać na wysokim poziomie.

Przeczytaj również