Wszystko, co musisz wiedzieć o przeglądach regałów w magazynie

Wszystko, co musisz wiedzieć o przeglądach regałów w magazynie

Total
0
Shares

Regały w magazynie to konstrukcje podlegające regularnej kontroli, tak naprawdę codziennej przez odpowiednio wyznaczonego pracownika. Unikanie przeglądów okresowych grozi przedsiębiorcy znaczącymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi wynikającymi bezpośrednio z przepisów BHP.

W jaki sposób podchodzić do przeglądów regałów magazynowych?

Jedna z najważniejszych zasad to codzienne monitorowanie stanu regałów i zaznaczanie nieprawidłowości w dzienniku. Przedsiębiorcy najczęściej przenoszą odpowiedzialność za serwis na wyspecjalizowane podmioty. Eksperckie przeglądy regałów magazynowych można zamówić bez większych trudności w wymaganych terminach i zgodnie z instrukcją producenta konstrukcji. Niektórzy producenci dysponują własnymi ekipami technicznymi. Standard to kompleksowy przegląd raz do roku.

W jaki sposób kontrole regałów odbijają się na ekonomii prowadzenia magazynu?

Stan regałów magazynowych zmienia się w czasie i zależy od prawidłowego montażu, od wyznaczenia kanałów komunikacyjnych dla wózków widłowych w taki sposób, żeby nie obijały się o wystające elementy, od przeciążenia i działań samych pracowników na magazynie. Przeglądy magazynów to dobry sposób na wygenerowanie oszczędności. Dlaczego to takie ważne? Krótko mówiąc analiza stanu technicznego przekłada się na koszty drogich remontów, a nawet potrzebę zamówienia nowych regałów magazynowych.

Jakie elementy magazynu warto monitorować w codziennej rutynie?

Na co dzień przydaje się natomiast kontrola wzrokowa palet i potencjalnego przeciążenia regałów. Usterki narzędzi występujących w magazynie pojawiają się z czasem naturalnie, ale przedsiębiorca powinien awarie klasyfikować pod kątem pilności lub potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa pracowników i płynności wykonywania obowiązków zawodowych. Drobne otarcia nie mają wielkiego wpływu na pracę magazynu, ale już przechylanie się elementów nośnych lub wybrzuszenia w niektórych punktach to już sprawa wymagająca większej uwagi.

Co obejmuje przegląd regałów w magazynie i na co warto się przygotować?

  • wiązanie regałów magazynowych z podłożem, wyszukiwanie problemów z połączeniami,
  • analiza stabilności,
  • ocena zabezpieczeń stosowanych wokół regałów, sprawność polityki BHP,
  • zgodność eksploatacji z wytycznymi producenta,
  • wykrywanie pęknięć i odchyleń od przyjętych norm technicznych w konstrukcji.

Gdzie zlecić ekspercie przeglądy magazynów?

Ekspercie przeglądy magazynowe możesz zamówić przez producenta lub inny specjalistyczny podmiot. Regularna współpraca z jedną marką opłaca się najbardziej, ponieważ ludzie rekomendowani przez producenta znają technologie od podstaw i szybciej wykrywają ewentualne usterki. Czasami pojawiają się też wady fabryczne regałów magazynowych, dlatego prostą kontrolę warto zamówić po krótkim czasie od wdrożenia, żeby uniknąć negatywnych konsekwencji i wykorzystać potencjał gwarancji. Kontrola magazynu i utrzymanie wysokich standardów BHP to znaczące ułatwienie pracy i szansa na wygenerowanie sporych oszczędności serwisowych.

Przeczytaj również