Oprocentowanie stałe i zmienne w kredytach - co wybrać?

Oprocentowanie stałe i zmienne w kredytach – co wybrać?

Total
0
Shares

Nie da się ukryć, że zaciąganie kredytów już na stałe wpisało się w naszą codzienność. Zdarza się bowiem, że potrzebujemy poprawić naszą płynność finansową lub po prostu pozyskać środki na nieco większą inwestycję. W tym celu oczywiście zwracamy się o pomoc do banków, które służą nam swoją niezwykle bogatą ofertą produktów finansowych. Jednocześnie każdy z nas, kto kiedykolwiek ubiegał się o kredyt doskonale wie, że stanie przed trudnym wyborem. Mianowicie kredyty mogą bazować na oprocentowaniu stałym lub zmiennym,Które z nich warto więc wybrać?

Oprocentowanie stałe w kredytach – na czym ono polega?

Kredyty z oprocentowaniem stałym tak naprawdę nie cieszą się tak ogromną popularnością na polskim rynku finansowym. Nie trudno się temu jednak dziwić. Kredyty ze stałym oprocentowaniem gwarantują nam- jak sama nazwa wskazuje- stałe stopy procentowe, przez cały okres kredytowania. Dla większości osób, które nie są wtajemniczone w rynek finansowy, takie rozwiązanie może wydawać się wyjątkowo korzystne. Jednak warto wziąć pod uwagę, że stopy kredytowe ustala Rada Polityki Pieniężnej i co więcej, mogą się one zmienić w niezwykle dynamiczny sposób. Wobec tego może zdarzyć się tak, że oprocentowanie kredytu drastycznie spadnie, jednak my nie będziemy mogli z niego skorzystać. Osoby, które mają nieco większe pojęcie o zmienności stóp procentowych, wiedzą doskonale, że kredyt ze stałym oprocentowaniem może więc w finalnym rozrachunku kosztować nas znacznie więcej, niż to początkowo zakładaliśmy.

Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem – dlaczego jest korzystniejszym rozwiązaniem?

Obok kredytów z oprocentowaniem stałym, znajdziemy także i te, które cechują się oprocentowaniem zmiennym. W praktyce stopy procentowe aktualizowane są na podstawie WIBOR3M, czyli w trzymiesięcznym okresie. Zgodnie z tym co zostało powiedziane, stopy procentowe na dowolnym okresie kredytowania mogą się znacznie zmniejszyć, a wraz z nimi zmniejszy się także miesięczna rata naszego kredytu. Jednocześnie warto również się przygotować na to, że stopy procentowe mogą również wzrosnąć, co może analogicznie doprowadzić do poniesienia się wysokości raty. Mimo wszystko, to zmienne oprocentowanie kredytu wydaje się być o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem.

Stałe czy zmienne oprocentowanie kredytu? Skorzystaj z pomocy doradcy!

Nie da się ukryć, że samodzielne podejmowanie decyzji odnośnie oprocentowania kredytu może być wyjątkowo trudne. Warto więc skorzystać z pomocy doradcy kredytowego jak np. mdyrda.pl. Doradca ten z pewnością doskonale przeanalizuje rynek finansowy i zaoferuje nam najlepszą ofertę. Co więcej pomoże nam także podjąć decyzję odnośnie tego, który sposób oprocentowania pożyczki będzie dla nas korzystniejszy.

Tekst powstał przy współpracy z mdyrda.pl – Doradca kredytowy Warszawa

Przeczytaj również