rodzaje suplementow

Suplementy diety – argumenty za i przeciw

Total
0
Shares

Suplementy diety, witaminy dla młodzieży, kobiet, sportowców. Każdy człowiek musi przyjmować określone ilości witamin, minerałów i substancji odżywczych. Jeśli nie ma możliwości dostarczenia ich w posiłku, musi uzupełnić je jakoś inaczej. Właśnie temu służą suplementy diety. Należy jednak pamiętać – wszystko z głową!

Co to są suplementy diety? Opinie lekarzy

Zanim przystąpimy do stosowania, zastanówmy się – co to jest suplement diety? Z założenia jest to środek albo preparat, który przyjmujemy po to, aby w jakiś sposób uzupełnił on lub wzbogacił naszą dietę.

Zatem suplementy diety – co to jest? Najprościej mówiąc: dodatki do naszego codziennego jadłospisu. Mogą one służyć rozmaitym celom.

  • Uzupełnienie niedoborów
  • Pobudzenie organizmu
  • Wzmocnienie odporności
  • Przyspieszenie metabolizmu
  • Poprawienie regeneracji
  • I wiele, wiele innych

Lek, a suplement diety – czym się różnią?

Warto przy okazji zwrócić uwagę na bardzo istotną kwestię, jaką jest kategoryczna różnica między lekiem, a suplementem diety. Ten pierwszy ma określone właściwości lecznicze i z zasady jest przepisywany lub zalecany przez lekarza. Bardzo często leki dostępne są wyłącznie na receptę.

Co znaczy suplement diety w zestawieniu z tym? Po pierwsze – nie posiada on określonych i skonkretyzowanych właściwości leczniczych. Po drugie – jest dostępny bez recepty. Po trzecie – może, ale nie musi zostać zalecony przez lekarza.

Bezpieczna suplementacja – na czym polega? Zdrowe suplementy

Jednym z najważniejszych pytań jest to, czy suplementy są zdrowe. Oczywista wydaje się odpowiedź twierdząca – nie jest ona jednak prawidłowa, a przynajmniej nie zawsze. Bowiem o zdrowotnym aspekcie suplementów diety decydują przede wszystkim dwie rzeczy.

  • Czy spełniają nasze zapotrzebowanie?
  • Czy są odpowiednio dawkowane?

Jeśli któryś z powyższych warunków nie zostanie spełniony lub mamy co do tego wątpliwości: udajmy się do lekarza (najlepiej dietetyka), który doradzi nam, co zrobić w konkretnej sytuacji.

Czy suplementy diety działają?

Ma pytanie odnośnie do tego, czy suplementy diety działają, można odpowiedzieć krótko: tak. Zasadniczo suplementy diety zawsze działają – to znaczy: oddziałują w jakiś sposób na nasz organizm. Nie zawsze oznacza to, że przyniosą dokładnie takie efekty, jakich oczekujemy. Aby to osiągnąć, musimy stosować zrównoważoną i świadomą suplementację.

Takowa powinna zawsze bazować na zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diecie. Niektóre suplementy będą również wymagać od nas zaangażowania w postaci aktywności fizycznej.

Jakie suplementy warto brać? Witaminy, minerały i inne

To, które suplementy diety przyjmować, zależy od zapotrzebowania. Jeśli posiadamy jakieś niedobory (udokumentowane wynikami krwi), powinniśmy je uzupełnić suplementami. Gdy występują one regularnie – suplementacja również będzie musiała taka być.

W przypadku, gdy interesują nas inne rodzaje suplementów (np. przedtreningówki, potreningówki czy odżywki białkowe) – warto doedukować się, które będą dla nas najistotniejsze uwzględniając cel treningowy.

Przeczytaj również

Jakie zmiany pomaga wykryć USG jąder?

Bardzo często mężczyźni obawiają się bądź wstydzą mówić o swoich dolegliwościach. Warto walczyć z tymi groźnymi dla zdrowia i życia przekonaniami i uświadamiać panom, jak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Jednym…
Czytaj więcej