Bujny rozwój technologiczny sprawia, że sprężarki przemysłowa stają się coraz bardziej nowoczesne, co pozwala zwiększać efektywność ich pracy. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są kompresory śrubowe olejowe bądź bezolejowe, pozwalające użytkować sprzęt niemal bez przerwy.
Najpopularniejsze modele
Na rynku znajdziemy szeroki wybór urządzeń. Najpopularniejszym wyborem są z pewnością kompresory tłokowe, śrubowe, spiralne oraz łopatkowe. Wybór konkretnego modelu należy dostosować przede wszystkim pod kątem własnych potrzeb. W przypadku dużych zakładów przemysłowych, zdecydowanie najlepiej spiszą się kompresory śrubowe. Powszechnie są one wykorzystywane w branży samochodowej, spożywczej czy medycznej. Modele śrubowe cechują się przede wszystkim świetnymi parametrami.
Sprężarki śrubowe do przemysłu – jak wybrać?
Sprężarki śrubowe od wielu lat wspierają zakłady produkcyjne. Mogą one pracować non stop, a przy tym są proste w obsłudze. Szeroki wachlarz modeli sprawia, że możemy dostosować według potrzeb takie parametry jak moc, wydajność, ciśnienie, pobór energii czy czystość powietrza. Jednym z ciekawszych modeli, na który warto zwrócić uwagę jest seria S-4 od BOGE.
Sprężarki śrubowe olejowe
Sprężarka śrubowa olejowa musi mieć wtrysk oleju, który stanowi płyn eksploatacyjny, którego zadaniem jest smarowanie, chłodzenie, oczyszczanie oraz ochrona elementów. Zastosowanie oleju pozwala na ciągłą pracę urządzenia przez 24 godziny na dobę. Poziom oleju należy oczywiście regularnie kontrolować oraz wymieniać po określonej liczbie godzin.
Sprężarki śrubowe bezolejowe
Największą zaletą sprężarek śrubowych bezolejowych jest całkowite wyeliminowanie oleju w sprężonym powietrzu. Urządzenie to chłodzone jest wodą bądź powietrzem. Z pewnością otrzymane powietrze jest najwyższej klasy, co sprawia, że nie wymaga ono dodatkowej filtracji. Mimo swojej niższej wydajności sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa klasa czystości. Na takim rozwiązaniu zyskuje głównie branża spożywcza, medyczna, kosmetyczna czy farmaceutyczna.
Klasa oszczędności
W przypadku sprężarek, koszty energii są największą składową całkowitego kosztu w trakcie życia urządzenia. Wybierając sprężarkę, warto więc szukać modeli energooszczędnych. Szczególnie dobrym wskaźnikiem i punktem odniesienia jest moc specyficzna sprzętu. Jest to stosunek mocy pobieranej przez sprężarkę podczas fazy tłoczenia do wydajności sprężarki.
Nowoczesne sprężarki, które działają na biegu jałowym wykorzystują około 20-30% mocy maksymalnej. Duża część pracuje jednak w obciążeniu częściowym co jest spowodowane m.in. zmianami zapotrzebowania, przewymiarowaniem sprężarki czy korektami w planach produkcji. Sprężarki śrubowe serii S-4 od BOGE będą z pewnością jednym z lepszych wyjść, jeśli mowa o kwestiach oszczędności energii.