Najczęstsze awarie w wózku widłowym - na które układy zwrócić szczególną uwagę?

Najczęstsze awarie w wózku widłowym – na które układy zwrócić szczególną uwagę?

Total
0
Shares

Wózek widłowy jest często wykorzystywany w halach magazynowych, fabrykach oraz większych sklepach. Służy do transportu towarów, tym samym usprawniając i ułatwiając pracę, która bez zastosowania wózka widłowego byłaby czasochłonna. Aby urządzenie spełniało swoją funkcję i nie stwarzało zbędnych niebezpieczeństw, warto dbać o wózki widłowe oraz regularnie sprawdzać, czy pojazd jest w pełni sprawny. Jakie są najczęstsze awarie w wózku widłowym? Na które układy zwrócić szczególną uwagę?

Usterki wózka widłowego

Wózki widłowe psują się stosunkowo rzadko. Są odporne, bo z założenia służą do transportowania ciężkich towarów – nawet do kilku ton. Najczęściej z nieprawidłowym funkcjonowaniem wózka widłowego możemy się spotkać, kiedy pojazd był nieprawidłowo eksploatowany bądź ma już swoje lata. Taki sprzęt powinien jak najszybciej zostać wykluczony z użycia, ponieważ może stwarzać niebezpieczeństwo, zarówno dla samego operatora, jak i otoczenia.

Wózki widłowe – najczęstsze awarie. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę?

Awarie zwykle są powiązanie z podnoszeniem i opuszczaniem wideł wózka. Mogą je powodować różne czynniki, zarówno wewnętrzne (awarie złączy, zaworów czy połączeń liniowych) oraz zewnętrzne (np. odkształcenie wideł w wyniku zbyt dużego obciążenia). Inną usterką, dość często spotykaną oraz bardzo niebezpieczną, jest uszkodzenie karetki wózka. Taka sytuacja stwarza wyjątkowo duże zagrożenie dla kierującego, ponieważ nie jest on prawidłowo chroniony przed ciężkimi, przenoszonymi przedmiotami. Zdarza się, że zepsuje się silnik – może pracować nieprawidłowo bądź w ogóle odmówić posłuszeństwa. Inne awarie te związane z układem kierowniczym, łańcuchami oraz oponami.

Jak uniknąć awarii wózka widłowego? Zasady bezpieczeństwa

Podstawową zasadą bezpieczeństwa, jaką powinien wziąć sobie do serca każdy operator, jest zwracanie uwagi na wszelkiego rodzaju usterki. Nieprawidłowa praca układu kierowniczego czy hamulcowego jest zazwyczaj łatwa do zidentyfikowania. Warto zwrócić uwagę na stosowanie się do zaleceń producenta. Nie można przekraczać dopuszczanego obciążenia wideł oraz dopuszczanej prędkości. Oczywiście do urządzenia powinni mieć dostęp tylko pracownicy z odpowiednimi kwalifikacjami.

Podsumowanie

Wózki widłowe to niezastąpione sprzęty, bez których praca w magazynach czy fabrykach byłaby dużo trudniejsza. Jak każde urządzenie, mogą się jednak zepsuć.

Niezależnie od rodzaju awarii, w przypadku jej wystąpienia, zaleca się niezwłocznie skorzystać z usług profesjonalnego serwisu wózków widłowych. Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości, warto pamiętać o regularnych przeglądach technicznych.

Przeczytaj również

Gospodarka kondensatem ze sprężonego powietrza

Kondensacja występuje w każdym systemie sprężonego powietrza. Jest to nieodzowny element pracy sprężarek i obsługi sprężonego powietrza. W przypadku wielu firm miewają one problem z prawidłowym zagospodarowaniem kondensatu. Warto dokładnie…
Czytaj więcej