Alkomaty ciągle kojarzą się głównie z urządzeniami stosowanymi przez policję, by kontrolować trzeźwość kierowców na drogach. W rzeczywistości jednak każdy rozsądny i odpowiedzialny kierowca, któremu zdarza się spożywać alkohol, powinien rozważyć zakup takiego urządzenia do prywatnego użytku. Dobry alkomat pozwoli w warunkach domowych sprawdzić, czy w danej chwili możemy już bezpiecznie wsiąść za kółko. Jakie cechy powinien posiadać alkomat do użytku domowego?
Wbudowany sensor
Najważniejszym czynnikiem na jaki należy zwrócić uwagę przy zakupie alkomatu, jest rodzaj wbudowanego w niego sensora. Wpływa ona bowiem na dokładność wykonywanych przez urządzenie pomiarów. Istnieją 3 podstawowe rodzaje czujników: jednorazowe, półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. Jeśli chcielibyśmy móc korzystać z alkomatu wielokrotnie, pozostaje wybór pomiędzy dwoma ostatnimi wariantami. Urządzenia z sensorem półprzewodnikowym są co prawda nieco tańsze, jednak niższa cena wiąże się również z ich mniejszą czułością. Nieco droższe sensory elektrochemiczne zapewnią z kolei precyzję odczytu. Z tego względu profesjonalne alkomaty przenośne wykorzystywane przez policję wyposażone są właśnie w ten typ sensorów.
Jeśli chcemy korzystać z alkomatu tylko w celu ogólnego zorientowania się odnośnie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, można rozważyć zakup bardziej przystępnego cenowo urządzenia z sensorem półprzewodnikowym. Jeśli jednak wymagamy dokładnego odczytu, warto zainwestować nieco większą kwotę w alkomat z czujnikiem elektrochemicznym.
Precyzja wskazań
Producenci urządzeń do pomiaru poziomu alkoholu we krwi najczęściej podają parametry dokładności. Jak szukać takich danych i jak je interpretować? Przykładowo podana przez producenta informacja o +/- 0,10‰ BAC oznacza, że pomiar może być zarówno zawyżony jak i zaniżony o 0,1 promila. Często spotyka się również alkomaty o parametrach rodzaju 0,00‰ BAC i + 0,10‰ BAC. Oznacza to, że wynik nigdy nie będzie fałszywie zaniżony. Jest to zatem rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze, jako że przy wartościach granicznych nigdy nie uzyskamy błędnego przekonania, że możemy już prowadzić pojazd.
Kalibracja alkomatu
Niezależnie od tego, jak profesjonalne urządzenie wybierzemy, należy pamiętać o regularnej kalibracji alkomatu. W sensorze odpowiadającym za pomiar poziomu alkoholu z czasem zachodzą bowiem zmiany, które mogą powodować nieprecyzyjny odczyt. Niektóre z dostępnych na rynku urządzeń posiadają opcję przypomnienia o konieczności wykonania ponownej kalibracji. W tym miejscu warto wspomnieć również o kolejnej zalecie urządzeń z czujnikami elektrochemicznymi. W ich przypadku rekalibracja jest niezbędna co 12 miesięcy, podczas gdy alkomaty półprzewodnikowe powinniśmy kalibrować co pół roku.
Bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego powinno być bezwzględnym priorytetem dla każdego kierowcy. Z tego względu, jeśli regularnie zdarza nam się spożywać alkohol, warto pomyśleć o zakupie osobistego alkomatu, który pozwoli upewnić się, że możemy bezpiecznie prowadzić.