bariery-drogowe

Bariery drogowe – jakie do czego?

Total
0
Shares

Nie zawsze krawędzie jezdni są dobrze widoczne. A od dobrej widzialności toru jazdy w dużej mierze zależy bezpieczeństwo uczestników ruchu. Przydatne w tym zakresie są bariery drogowe. To podstawowe narzędzie do wyznaczania krawędzi i toru jazdy, znacząco zwiększające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jednak ich skuteczność zależy od właściwego doboru produktów. Przedstawiamy rodzaje barier drogowych i zastosowanie.

Rodzaje barier drogowych

Bariery drogowe najczęściej używane są na powietrzu, w zmiennych warunkach atmosferycznych. Na co dzień działają na nie różne czynniki. Dlatego jest ważne, aby były wykonane z trwałych materiałów, starannie i solidnie. Większość producentów barier drogowych przykłada dużą uwagę do jakości wykonania swoich produktów. Jednak oprócz tego wyróżniamy kilka różnych modeli barier drogowych.

Bariery drogowe U-14/U-25 są barierami energochłonnymi. Zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Są wykonane z betonu, jednak nie powodują odbicia się pojazdu, a jedynie przywracają go do pierwotnego kierunku jazdy. Chronią także przed wyjechaniem poza krawędź jezdni.

Bariery drogowe U-14b/U-25 mają różne barwy. Mogą być malowane na żółto-czarno lub biało-czerwono. Dzięki temu charakteryzują się większą widocznością w każdych warunkach. Mają szerokie zastosowanie, również poza drogami.

Bariery drogowe U-14e/U-25c to produkty plastikowe wykonane z wysokiej jakości polietylenu. Najczęściej mają jednolity kolor biały lub czerwony. Można z łatwością łączyć je ze sobą za pomocą specjalnych mocowań i tworzyć dłuższe ciągi. Dla zwiększenia ich ciężaru i stabilności można wypełnić je wodą lub piaskiem.

Bariery kartingowe są dedykowane zastosowaniu na torach wyścigowych dla gokartów.

Kiedy stosować bariery drogowe?

Separatory drogowe w zależności od wybranego rodzaju mogą mieć wiele różnych zastosowań. Najczęściej są używane do czasowej zmiany organizacji ruchu podczas remontów na drogach. Oprócz tego bariery drogowe wykorzystuje się do zabezpieczenia i odgrodzenia stref wyłączonych z ruchu pojazdów lub do oddzielenia strefy ruchu drogowego od innych obszarów. 

Zapory drogowe można też zobaczyć podczas różnych imprez i eventów, gdzie służą do oddzielenia poszczególnych stref czy sektorów. Najczęściej używane na imprezach sportowych i eventach motoryzacyjnych. Ponadto bariery drogowe sprawdzają się na placach budowy i parkingach. Bywa także, że na wykorzystanie barier drogowych decydują się osoby prywatne. Znajdują one zastosowanie na prywatnych posesjach oraz placach. Wybór opcji i wariantów separatorów drogowych jest szeroki. Sprawia to, że można je dostosować do różnych sytuacji. A przy tym są to praktyczne i wygodne w stosowaniu akcesoria zapewniające bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Przeczytaj również