Jakie zmiany pomaga wykryć USG jąder?

Total
0
Shares

Bardzo często mężczyźni obawiają się bądź wstydzą mówić o swoich dolegliwościach. Warto walczyć z tymi groźnymi dla zdrowia i życia przekonaniami i uświadamiać panom, jak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Jednym z doskonałych i bezpiecznych badań diagnostycznych dla mężczyzn jest USG jąder. Pozwala wykryć guzy i torbiele jąder, a także wodniaki i żylaki w obrębie tych gruczołów. USG jąder stosuje się także jako test do szybkiej diagnozy przy podejrzeniu skrętu jądra lub jego przydatków. Podpowiadamy, kiedy zgłosić się na badanie USG jąder i jakie zmiany może ono wykryć.

Wskazania do wykonania USG jąder

Jądra produkują plemniki i męskie hormony, zwłaszcza testosteron. Jądra narażone są na wiele chorób, w tym na te, które są nie tylko nieprzyjemne, ale mogą prowadzić do bezpłodności, a nawet śmierci – jeśli nie są odpowiednio leczone na czas. Punktem wyjścia jest postawienie prawidłowej diagnozy, co jest możliwe między innymi dzięki badaniu ultrasonograficznemu jąder

Zobacz również:  Suplementy diety – argumenty za i przeciw

Do USG jąder nie stosuje się klasycznej sondy, która ma zastosowanie na przykład w USG jamy brzusznej, lecz tak zwany czujnik liniowy. Generuje fale ultradźwiękowe o znacznie wyższej częstotliwości, dzięki czemu uzyskany obraz jest lepszej jakości i bardziej szczegółowy. Dzięki temu badanie może z dużą dokładnością określić, co powoduje dolegliwości i zgłaszane przez pacjenta objawy. USG jąder może również: 

  • wykryć nieprawidłowości w dopływie krwi do jąder – dzięki funkcji Dopplera (przepływ ten zwiększa się na przykład w ogniskach guza i ulega zaburzeniu w żylakach powrózka nasiennego),
  • ocenić budowę i unaczynienie jąder, najądrzy i pęcherzyków nasiennych, 
  • zdiagnozować przyczyny niepłodności męskiej,
  • określić obszerność ewentualnego uszkodzenia po mechanicznym urazie jąder,
  • określić postać obserwowanych guzów lub grudek – płynną, mieszaną lub stałą (np. płyn oznacza torbiel, lity może odnosić się do guza),
  • kontrolować zdrowie jąder po operacji i postęp innych zabiegów.
Zobacz również:  Problemy urodowe po 50 – na jakie zabiegi warto się zdecydować?

USG jąder wykonuje się również wtedy, gdy ta część ciała jest słabo rozwinięta, a także jeśli pacjent cierpi na atrofię lub tak zwane wnętrostwo, w którym jądro nie schodzi do moszny, ale pozostaje w pachwinie lub jamie brzusznej, co może prowadzić do przegrzania i w efekcie bezpłodności lub raka.

Przebieg badania USG jąder

W celu wykonania badania ultrasonograficznego jąder lekarz przesuwania głowicą ultrasonografu po skórze i delikatnie naciskania ją pod różnymi kątami. Głowice są wstępnie nasmarowane specjalnym żelem, który z jednej strony poprawia penetrację ultradźwięków, a z drugiej zmniejsza tarcie. Dyskomfort może powodować zimny żel i nacisk sondy, poza tym badanie jest całkowicie bezbolesne. 

Przed badaniem USG jąder specjalista przeprowadza również krótki wywiad z pacjentem i ocenia jądra palpacyjnie. W zależności od zaleceń może poprosić pacjenta, aby położył się na plecach lub stanął na kozetce, ściągnął bieliznę i przyciągnął prącie do brzucha w celu odsłonięcia moszny. 

Zobacz również:  Meble łazienkowe na miarę: jak zaprojektować idealną przestrzeń w Twojej łazience

Badanie USG najpierw wykrywa zdrowe jądro, a następnie jądro z objawami lub niepokojącymi zmianami. Przechodząc przez mosznę, głowica ultradźwiękowa emituje fale ultradźwiękowe, które wnikają w skórę, odbijają leżące pod nią struktury anatomiczne i wracają do głowy. Zbierany przez nią sygnałróżny dla różnych tkanek jest w czasie rzeczywistym przetwarzany na obraz wyświetlany na ekranie urządzenia. 

Badanie USG całego jądra trwa od kilku minut do maksymalnie pół godziny i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami, dzięki czemu pacjent może od razu przystąpić do codziennych czynności. Wyniki są dostępne natychmiast. Lekarz niezwłocznie je omówi i w razie potrzeby zaleci ponowne badanie USG jąder, rozszerzenie diagnostyki o USG dróg moczowych lub USG węzłów chłonnych.

Przeczytaj również