Choroby nowotworowe są w naszym kraju jednymi z najczęstszych przyczyn śmierci. Dużo mówi się o tym w mediach, niemal każdy zna kogoś, kto musiał walczyć z rakiem. Sama informacja o wykrytym nowotworze wiąże się z ogromnym lękiem i stresem, który utrzymuje się w trakcie terapii. Wiele osób nie potrafi sobie z nim poradzić – w takiej sytuacji dobrze jest pomyśleć o wsparciu specjalisty, jakim jest psychoonkolog. Poniżej wyjaśniamy, w czym może pomóc i dlaczego warto się do niego udać.
Kim jest psychoonkolog? Czym się zajmuje?
Psychologia stanowi połączenie kilku dziedzin, takich jak psychiatria, psychologia i onkologia. Z tego powodu psychoonkolog często jest traktowany jako łącznik między lekarzami a pacjentami i ich bliskimi. Dysponuje wiedzą medyczną, a jednocześnie gwarantuje wsparcie typowe dla terapii. Potwierdzeniem tego jest zresztą certyfikat, który otrzymują osoby posiadające wykształcenie z zakresu nauk medycznych lub psychologii, ukończyły stosowne studia podyplomowe i mają doświadczenie w pracy z pacjentami onkologicznymi.
Warto nadmienić, że psychoonkolog współpracuje nie tylko z osobami cierpiącymi na chorobę nowotworową, ale również z ich bliskimi, a więc rodziną i przyjaciółmi. Cel wizyt w gabinecie psychoonkologa może być różny. Często dotyczy takich kwestii jak:
- silny lęk związany z diagnozą i procesem leczenia,
- znalezienie sposobu na pomoc chorej osobie,
- pogorszenie stanu psychicznego w trakcie leczenia,
- brak akceptacji zmiany wyglądu spowodowanej chorobą,
- poszukiwanie wsparcia i niezbędnych informacji dotyczących choroby, terapii i trudności z tym związanych,
- pomoc w radzeniu sobie z chorobą bliskiej osoby.
W zależności od samego pacjenta psychoonkolog może okazać się ważnym źródłem wiedzy na temat choroby nowotworowej bądź kimś, kto udzieli niezbędnego wsparcia. Warto się do niego zgłosić także wówczas, gdy zmagasz się z depresją lub stanami lękowymi, które mają związek z nowotworem.
Na czym polega współpraca z psychoonkologiem? Jak wybrać dobrą poradnię?
Pierwsza wizyta u psychoonkologa ma charakter zapoznawczy. Specjalista ma okazję dowiedzieć się, z czym przychodzi do niego pacjent, z jakimi problemami się zmaga i co wpływa na jego codzienny stan emocjonalny. Jest to też dobry moment na zadawanie pytań – o chorobę, proces leczenia itd.
Na podstawie tych informacji psychoonkolog wyjaśnia najbardziej palące kwestie, a także określa, w czym może pomóc. Wiele zależy tu bowiem od samego pacjenta. Czasem wystarczy pierwsza wizyta, by uporać się z problemem, innym razem niezbędna jest długa terapia, w trakcie której omawiane są bieżące sprawy.
Nie da się ukryć, że współpraca z psychoonkologiem stwarza okazję do tego, aby zdobyć wiele cennych informacji na temat choroby nowotworowej. Dzięki temu pacjent jest w stanie nieco „oswoić się” ze swoim stanem. Nawet najmniejsza niewiadoma w tym temacie może być źródłem silnego stresu, dlatego łatwy dostęp do wiedzy, jaką dysponuje omawiany specjalista, okaże się niezwykle cenny.
A to nie wszystko. Psychoonkolog gwarantuje wsparcie tuż po diagnozie i w trakcie leczenia. Pacjent może opowiedzieć o swoich lękach, podzielić się przemyśleniami i otrzymać pomoc, która sprawi, że łatwiej będzie mu przejść przez ten trudny czas.
Oczywiście są specjaliści lepsi i gorsi. Żeby więc podjąć dobrą decyzję, warto dokładnie przeanalizować ofertę poradni, a także sprawdzić, co o interesującym Cię psychoonkologu twierdzą inni. W opiniach publikowanych w sieci znajduje się mnóstwo przydatnych informacji, na podstawie których łatwiej można ocenić, czy konkretny terapeuta zasługuje na zaufanie.
Psychoonkologia to ważna, wciąż rozwijająca się dziedzina, która w przyszłości będzie tylko zyskiwała na znaczeniu. Wynika to w głównej mierze z rosnącego problemu, jakim są choroby nowotworowe. Na szczęście specjalistów oferujących pomoc nie brakuje. Wystarczy ich poszukać.