Przy prowadzeniu hodowli zwierząt bardzo ważne jest dbanie o szczegóły. Zdrowie i samopoczucie zwierząt bezpośrednio wpływa na jakość naszej pracy i wydajność produkcyjną. Od odpowiedniego dobrania ściółki będzie zależało czy wytworzy się sprzyjający mikroklimat. W dzisiejszych czasach hodowcy mają ogromny wybór, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Czym kierować się podczas wyboru ściółki do kurnika czy indycznika?
Ściółka – słoma, pellet czy może coś innego?
W wielu gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt spotkać się możemy ze ścieleniem słomą. Dobrze się sprawdza na co dzień, jednak wymiana dużej jej ilości może być sporym problemem. Za dobry materiał nadający się na ściółkę dla drobiu uważa się odpady produkcyjne, czyli:
- suche wióry drzewne,
- torf,
- trociny – nie są jednak one wskazane w chowie drobiu wodnego, z uwagi na to, że niszczą cenne upierzenie tych ptaków,
- ścinki papieru,
- plewy z roślin motylkowych i zbożowych.
Wybierając ściółkę odpowiednią do potrzeb swoich i zwierząt hodowlanychm, musimy wziąć pod uwagę możliwości chłonne ściółki. Jest to bardzo ważna cecha, która wpływa na jakość i żywotność zastosowanego materiału. Alternatywą dla tradycyjnej słomy może być pellet słomiany. Przynosi on wiele korzyści użytkownikowi, np. wymiana pelletu jest wiele mniej kłopotliwa, niż w przypadku słomy, a także:
- większa higiena – zastosowanie pelletu niemal całkowicie eliminuje zarodniki grzybów i pleśni,
- miękkość – zapobiega infekcją skóry i ewentualnym jej uszkodzeniom,
- brak pyłu – zmniejsza to szanse na rozwinięcie się chorób oddechowych,
- większa chłonność.
Pielęgnacja ściółki
Ścielenie ściółką pomieszczenia przeznaczonego dla zwierząt nie kończy się na położeniu materiału na ziemię. Odpowiednia pielęgnacja ściółki pozwoli zachować jej właściwości, oraz przedłużyć jej żywotność. Jeszcze przed wyścieleniem pomieszczenia zaleca się posypanie podłogi superfosfatem, ewentualnie wapnem hydratyzowanym. Ma to na celu zahamowanie ewentualnych procesów mikrobiologicznych, a także zneutralizowanie szkodliwego amoniaku. Pielęgnacja ściółki już po jej rozłożeniu polega na usuwaniu zbyt wilgotnych miejsc – pozostawienie ich w budynku może spowodować rozwój grzybów negatywnie wpływających na zdrowie zwierząt. Polecanym sposobem na utrzymanie ściółki w dobrym stanie jest posypanie jej ziarnem. Ma to zachęcić drób do dziobania i rozgrzebywania ściółki, co powoduje jej przewietrzanie i rozluźnienie.
Czy inwestycja w ścielarkę to dobry pomysł?
Jeśli jesteś właścicielem małego kurnika, a wymiana i wyścielanie nowej ściółki nie sprawia Ci większych problemów, zakup ścielarki do kurnika może się okazać nie trafioną inwestycją. Jednak, jeśli prowadzisz dużą fermę i ścielenie zajmuje kilka godzin, powinieneś poważnie przemyśleć tą opcję. Zakup ścielarki pomoże ograniczyć czas potrzebny do wymiany ściółki na nową, a tym samym zwiększy efektywność Twojej pracy. To jakiego rodzaju ściółki używasz nie ma większego znaczenia – na rynku dostępne są modele dostosowane do każdego rodzaju ściółki.
Prowadzenie gospodarstwa i hodowli zwierząt to ciężka praca, która wymaga od nas przemyślanych decyzji. Warto uważnie przyjrzeć się używanemu produktowi i zastanowić się czy na pewno będzie dobrze się sprawdzał. Decyzje podejmowane w kwestii codziennego dbania o zwierzęta gospodarskie bezpośrednio wpływa na jakość i efekty włożonej pracy.