Jak poradzić sobie z odkształconym dywanem?

Jak poradzić sobie z odkształconym dywanem?

Total
0
Shares

Dywany, które długo leżą zawinięte w rulon, mogą stanowić nie lada problem. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że nie będzie on na pewno chciał leżeć na prosto, zaraz po jego rozwinięciu. Co więcej, z uporem maniaka będzie zwijał się do środka – w części lub w całości. Czy można jakoś poradzić sobie z tym problemem?

Wyprany dywan ma tendencje do zawijania

Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym dylematem, to może spróbować w pierwszej kolejności dywan wyprać. Nie trzeba tego wykonywać samodzielnie. Są pralnie dywanów, które nie tylko będą w stanie wyczyścić całą powierzchnię, ale także poradzić sobie z zawijającymi się rogami.

Powracając jednak do wyprania. Po dokonaniu tej czynności, dywan należy pozostawić na słońcu, rozłożony na płasko – najlepiej na tarasie (który należy uprzednio uporządkować). Nie można tego jednak robić, jeżeli temperatura na słońcu przekracza ponad 25 stopni. Istnieje wtedy duże ryzyko, że dywan ulegnie odbarwieniu. Może to fakt, że szybciej wyschnie, ale kolory nie będą już tak piękne. Lepiej prać przy temperaturze pomiędzy 20 a 25 stopni. Wysoka temperatura sprawi, że cała powierzchnia wyprostuje się samodzielnie.

Grawitacja do pomocy

Powracając do nowych, zrulowanych dywanów. Tak, w magazynach leżą one przez dość długi czas. Po rozwinięciu w domach, płatają one jednak figle. Co zrobić w takim przypadku? Uzbroić się w cierpliwość. Już po kilku godzinach kłopot zniknie. Jak to jest możliwe? Pomocnikiem w tym przypadku okazuje się grawitacja oraz prawa nią rządzące. Pod wpływem działania takich sił, dywan samodzielnie będzie się prostować. Nie trzeba całej powierzchni specjalnie obciążać. Tym bardziej, że nowe dywany wyprodukowane są na bazie elastycznych włókien. Są tak skonstruowane, że szybko dopasowują się one do nowego położenia, w tym chociażby, jeżeli chodzi o leżenie na płasko.

Jeżeli jednak grawitacja nie pomogła, dywan należy ponownie zwinąć w rulon. Jednak nie w tą stronę, w której znajdował się w pozycji początkowej. Dywan musi zostać zwinięty w przeciwnym kierunku. Można tak go przytrzymać przez dobrych kilka godzin, a najlepiej przez dobę. Szybko będzie można się przekonać, że pierwotne odkształcenia zniknęły, a dywan sam się prostuje do właściwiej pozycji.

Odstające rogi – uważaj

Często bywa tak, że dywan jest pięknie wyprostowany, ale rogi zaginają się pod niewłaściwym kierunkiem. Taki proces często zauważa się wśród dywanów, które są nieprawidłowo przewożone. Grawitacja w tym przypadku nie pomoże. Ma się bowiem do czynienia ze zbyt małą powierzchnią dywanu.

Zaginające się rogi dywanu należy obciążyć. Na każdym kawałku w pierwszej kolejności należy położyć kawałek czystej sklejki. Pomoże ona także w przeciwdziałaniu, jeżeli chodzi o zniekształcenia tworzące się pod naporem ciężaru. Dopiero na owej sklejce należy umieścić coś ciężkiego (np. obciążniki, ciężarki, zgrzewkę wody), co należy pozostawić m.in. na jedną lub dwie doby. Pod naporem ciężaru rogi na pewno powrócą do swojego pierwotnego wymiaru, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla domowników.

Domowe metody nie pomogły? Apretura sprawdzi się na pewno!

Jeśli dywan stracił swoją pierwotną sztywność, zawija się i jest nieposłuszny – a wszelkie metody domowe zawiodły, z pomocą przyjdzie apretura techniczna, czyli usztywnianie dywanu.

Jest to proces przywracający szlachetność tkaninom, z których wykonany jest dywan czy wykładzina. W wyniku apretury, dywany i wykładziny odzyskują swoją pierwotną sztywność, nie rolują się, a kolor znów staje się ożywiony. Ponadto apretura stanowi swoisty impregnat, chroniący dywan lub wykładzinę przed utrwalaniem się plam czy blaknięciem koloru.

Tekst Partnera – Pralnia dywanów DAMAT S. C. – Warszawa

Przeczytaj również
dom-mobilny

Tanie wakacje w domkach holenderskich

Wyjazdy wakacyjne (zwłaszcza całą rodziną) są w stanie pochłonąć znaczne środki finansowe. Nie zawsze przecież pojawia się okazja na atrakcyjną promocję czy też ofertę last minute. Gdy więc ceny okażą…
Czytaj więcej