Transport drogowy

Transport drogowy czy kolejowy? Co wybrać?

Total
0
Shares

Zanim przedsiębiorca zacznie transportować swoje towary na mniejsze lub dalsze odległości, musi podjąć decyzję, jaki rodzaj transportu będzie w jego przypadku najlepszy. Wybór najczęściej pada na transport drogowy lub kolejowy. Który z nich jest lepszy? Co wybrać?

Transport drogowy – zalety i wady

 

Transport drogowy to jeden z najchętniej wybieranych sposobów przemieszczania towarów z punktu A do punktu B. Pozwala na przewóz i ładunków drobnicowych, i ładunków całopojazdowych – na mniejsze i większe odległości. Oferuje przedsiębiorcy różne środki transportu – począwszy od małych samochodów dostawczych, poprzez duże ciągniki siodłowe z naczepami, a na specjalistycznych chłodniach czy też pojazdach dostosowanych do przewozu towarów niebezpiecznych kończąc.

Transport drogowy cechuje się największą elastycznością. Rozwinięta sieć dróg i autostrad pozwala na dotarcie z towarami bezpośrednio do odbiorcy. Daje również możliwość szybkiego reagowania na zmiany nie tylko w infrastrukturze transportowej, ale i samym zleceniu. Dzięki temu ładunek bez opóźnień i zgodnie z wymaganiami klienta dociera do odbiorcy.

Atutem transportu drogowego jest również jego atrakcyjność cenowa. Jest najbardziej opłacalną opcją w przewozie na niewielkie odległości. Niestety, ma również wady. Przede wszystkim jest szkodliwy dla środowiska. Emitowane przez samochody substancje trafiają do atmosfery i zatruwają otoczenie. Co więcej, w przypadku dalekich odległości trzeba się liczyć z dłuższym czasem przewozu. W przypadku towarów szybko psujących się może więc okazać się nietrafionym wyborem. Pod uwagę należy również wziąć kolizyjność transportu drogowego.

Transport kolejowy – zalety i wady

 

Transport kolejowy to ciekawa alternatywa dla drogowego. Pozwala w stosunkowo tani i szybki sposób przetransportować duże ładunki na znaczne odległości. Dzięki dużej ładowności wagonów kolejowych i ich zróżnicowaniu pozwala na przewożenie dużych ilości ładunku, niezależnie od jego rodzaju. Przedsiębiorca ma do wyboru m.in. chłodnie, cysterny, wagony kryte czy też węglarki.

Wśród najważniejszych atutów transportu kolejowego wymienia się również bezpieczeństwo. Wypadki kolejowe zdarzają się zdecydowanie rzadziej niż wypadki z udziałem samochodów. Przewóz towarów koleją uznaje się także za najbardziej ekologiczny spośród wszystkich rodzajów transportu. Nie jest jednak zupełnie wolny od wad.

Jego najsłabszym punktem jest ryzyko kradzieży ładunku. Podczas długiej trasy dojść może również do uszkodzenia towarów, zwłaszcza jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Co więcej, transport kolejowy nie jest tak elastyczny infrastrukturalnie jak drogowy. Gdy na trasie pociągu dojdzie do kolizji lub opóźnień, towar może nie zostać dostarczony do odbiorcy na czas.

A może transport multimodalny?

 

Transport drogowy uznaje się za najefektywniejszy i najbardziej opłacalny w przypadku przewozu ładunków drobnicowych na stosunkowo niewielkie odległości. Natomiast transport kolejowy świetnie sprawdza się na długich trasach i w przypadku nietypowych towarów, np. węgla, zboża. Dlaczego więc nie połączyć zalet obu? Taką możliwość zapewnia tzw. transport multimodalny. Oznacza on przewóz towarów przy wykorzystaniu dwóch (lub więcej) środków transportu.

Wśród zalet takiego rozwiązanie wymienia się m.in. minimum formalności. Przewóz odbywa się bowiem w ramach jednej umowy z przewoźnikiem. To on zajmuje się organizacją transportu, przy czym ma możliwość korzystania z usług podwykonawców. Mimo to odpowiedzialność za kompletność ładunku i jego terminowe dostarczenie spoczywa na jego barkach.

To, na jaki rodzaj transportu zdecyduje się przedsiębiorca – drogowy, kolejowy czy też łączony – zależy od specyfiki przewożonych towarów oraz Twoich indywidualnych wymagań. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „co jest lepsze?”. Jeśli nie wiesz, która z opcji będzie najlepsza, niezbędne wsparcie uzyskasz w firmie logistycznej zajmującej się organizacją przewozów. Specjaliści wsłuchają się w Twoje wymagania i dopasują rozwiązanie, które będzie optymalne zarówno pod względem efektów, jak i kosztów. 

Przeczytaj również