specjalizacje IT

Programista i nie tylko – najbardziej pożądane specjalizacje w IT

Total
0
Shares

Deficyt pracowników w branży IT stale się utrzymuje. Wciąż w wielu przedsiębiorstwach i urzędach brakuje specjalistów z zakresu technologii informatycznych. Największym wzięciem na rynku cieszą się programiści. Jednak z roku na rok rośnie znaczenie także innych specjalizacji. Kogo najchętniej poszukują pracodawcy?

Programista – praca i perspektywy na przyszłość

 

Programista to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku. Niedobór specjalistów sprawia, że firmy oferują atrakcyjne wynagrodzenie i benefity. Żeby jednak zostać dobrze opłacanym programistą, trzeba poświęcić sporo czasu na naukę. Nie muszą to być studia informatyczne. Na rynku znaleźć można różne szkolenia z programowania, dzięki którym zdobędziesz niezbędną wiedzę.

W tym zawodzie liczy się przede wszystkim doświadczenie. Ważne są również predyspozycje, takie jak dobra pamięć, zdolność analitycznego myślenia czy też spostrzegawczość.

Tester oprogramowania – praca dla każdego?

 

Coraz więcej firm zgłasza zapotrzebowanie na testerów oprogramowania. Jednocześnie jest to zawód, do którego stosunkowo szybko można się przekwalifikować. Wystarczy skończyć szkolenie, które pozwala nabyć podstawową wiedzę w zakresie testowania oprogramowania, zdobyć pierwsze doświadczenie i zbudować CV. Większość osób, które trafia na kursy tego typu, nie ma wykształcenia informatycznego. Bardziej bowiem liczą się predyspozycje do wykonywania zawodu oraz determinacja.

Tester oprogramowania może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Zarobki młodszych specjalistów oscylują wokół 4500 zł netto. Testerzy z 2-3-letnim stażem mogą liczyć na pensję sięgającą 6000 zł, a senior testerzy – nawet 9000 zł. Do tego dochodzi pakiet benefitów – zarówno tych standardowych, takich jak prywatna opieka medyczna czy też karnet na siłownię, jak i mniej standardowych, np. dopłata do kursów poszerzających wiedzę.

Frontend Developer – praca i nauka zawodu

 

Frontend Developer to profesja, która wyodrębniła się ze środowiska programistów. Frontend Developer koncentruje się na aspektach wizualnych oprogramowania, które tworzy. Mówiąc w skrócie, odpowiada za to, co widzą użytkownicy, czyli interfejs graficzny, przyciski, animacje, slidery czy też rozwijane menu.

Frontend Development ma tę zaletę, że można uczyć się go samodzielnie, wykorzystując materiały dostępne w sieci. Co więcej, na rynku znaleźć można sporo ofert dla osób początkujących. Znalezienie zatrudnienia nie powinno więc nastręczać wielu problemów. Najpierw jednak należy stworzyć portfolio z zaprojektowanymi stronami internetowymi. Mogą to być proste strony www, związane z hobby.

Grafik komputerowy – praca i predyspozycje

 

Grafik komputerowy to osoba, która zajmuje się tworzeniem elementów wizualnych przy wykorzystaniu techniki komputerowej. Definicja te nie oddaje jednak pełnego zakresu usług, które może świadczyć. Graficy komputerowi często wykonują retusz zdjęć, tworzą interfejsy programów komputerowych, a nawet opracowują identyfikację wizualną marki.

Wśród grafików komputerowych nie brakuje samouków. W tej profesji od wykształcenia ważniejsze jest bowiem portfolio. Zanim jednak wejdziesz na ścieżkę edukacji, zastanów się, czy jest to zajęcie dla Ciebie. Kreatywność, wyobraźnia i poczucie estetyki to cechy, którymi musisz się legitymować. W przeciwnym razie trudno będzie Ci się odnaleźć w świecie grafiki komputerowej.

Tester gier – praca idealna?

 

Dla wielu osób testowanie gier to wymarzona praca. Jednak zamiłowanie do wirtualnych rozgrywek nie wystarcza, by wykonywać ten zawód. Bez bardzo dobrej znajomości języka angielskiego się nie obejdzie. Tester gier pozostaje bowiem w stałym kontakcie z członkami zespołu, a ci najczęściej tworzą międzynarodową grupę.

Co więcej, grę testuje się na różnych etapach produkcji. Nie zawsze więc jest to pasjonująca rozgrywka, a po prostu wykrywanie błędów w jej mechanice, logice czy też oprawie graficznej. Dlatego osoba, która chce się tym zajmować, musi cechować się cierpliwością, spostrzegawczością i dokładnością.

źródło: teamquest.pl – rekrutacja IT

Przeczytaj również