Nowoczesne wypełnienia protetyczne - inlay, onlay, overlay. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Nowoczesne wypełnienia protetyczne – inlay, onlay, overlay. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Total
0
Shares

Inlay, onlay i overlay to 3 rodzaje nowoczesnych wypełnień protetycznych. Dentysta może Ci je zaproponować, jeśli Twoje zęby zostały objęte rozległą próchnicą. Wypełnienia tego typu wykonywane są najczęściej z kompozytów lub porcelany w specjalnych laboratoriach protetycznych na zlecenie lekarza dentysty. Tego typu wkłady i nakłady koronowe są doskonałym sposobem na wykonanie dużych wypełnień, a ich ogromnym plusem jest to, że w stosunku do standardowych wypełnień plombą wzmacniają one ząb. W tym wpisie odpowiemy na pytanie kiedy stosuje się te rozwiązania i jak wygląda leczenie.

Wkłady inlay, onlay, overlay – czym się charakteryzują?

Są to rozwiązania w pewien sposób zbliżone do siebie, gdyż zamiast odbudowywać ząb za pomocą „plomby”, w ich przypadku stosujemy porcelanowe lub kompozytowe elementy, które zastępują część korony zęba. W procesie rekonstrukcji zęba, przy pomocy wkładów i nakładów inlay, onlay i overlay jesteśmy w stanie uzyskać efekt naturalnie ukształtowanej powierzchni zęba z jej guzkami, wklęsłościami i wypukłościami. Jest to efekt, którego nie da się osiągnąć przy wykorzystaniu standardowych wypełnień protetycznych, a co nie mniej ważne wkłady tego typu są dużo bardziej odporne na ścieranie.

Zobacz również:  Jak zastrzec logo i nazwę firmy - Klucz do unikalności i ochrony Twojej marki na rynku!

Wkład inlay

Ten typ wkładu umieszcza się na powierzchni żującej zęba w miejscu, gdzie z dwóch stron otoczony jest naturalną koroną.

Wkład onlay

Przypomina wypełnienie typu inlay, jednak pokrywa również guzki zęba, może pokrywać całą powierzchnię żującą zęba, odtwarza także punkty styczne między zębami.

Wkład overlay

Wkład tego typu przykrywa całą powierzchnię żującą zęba, a dodatkowo także inne powierzchnie językowe i przedsionkowe.

Jakie są zalety stosowania metody wypełnień inlay, onlay, overlay?

Dzięki zastosowaniu tego typu wypełnień można uzyskać ściśle określone efekty:

  1. dochodzi do precyzyjnego odtworzenia powierzchni żującej zęba;
  2. dzięki ich zastosowaniu ząb może zostać w pełni włączony do procesu żucia pokarmów;
  3. zostają idealnie odtworzone punkty styczne między zębami;
  4. można zachować odpowiednią higienę jamy ustnej.
Zobacz również:  Niszczenie dokumentów firmowych - na jakich zasadach?

Jakie są etapy wykonania wkładów koronowych?

Zęby nie muszą być specjalnie przygotowywane do nakładów protetycznych, nie ma konieczności wyleczenia kanałowego zęba. Cały proces składa się z etapów wymienionych poniżej.

  1. Najpierw usuwa się twarde tkanki zęba, najczęściej poważnie zniszczone przez próchnicę. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go pod znieczuleniem.
  2. Następnie pobiera się wycisk zębów obu szczęk oraz tzw. kęsek zwarciowy. Zakłada się opatrunek na ząb, który zabezpiecza go do następnej wizyty u lekarza.
  3. Po około tygodniu następuje kolejna wizyta, podczas której odpowiednio przygotowuje się ząb, nakłada na niego materiał chemoutwardzalny, a potem nakłada wkład koronowy.
  4. Na sam koniec lekarz sprawdza prawidłowe umiejscowienie nakładu i dopasowanie do zgryzu.
Zobacz również:  Co to jest pozwolenie zintegrowane? Jak je uzyskać?

Podsumowanie

Nowoczesne wypełnienia inlay, onlay, overlay stosowane są przy dużych ubytkach, gdzie zastosowanie plomb, z różnych przyczyn, jest już niemożliwe, gdyż nie ochronią one zęba przed dalszą destrukcją. Cała procedura wykonania nakładu nie jest skomplikowana i proces leczenia protetycznego zębów powinien zamknąć się w ciągu 7 dni.

Przeczytaj również